Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sedan

Silnik 1750 TBi 16v 200KM 147kW
Rok produkcji 2009
Alfa Romeo 159 Sedan 1750 TBi 16v 200KM 147kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : Moc w każdym momencie, wspaniała elastyka
Zawieszenie : Auto trzyma się drogi jak przyklejone, a w zakręty można wchodzić z prędkością zdecydowanie niedostęoną dla większości samochodów na naszych drogach
Wspaniałe niedocenione auto, trudno się będzie rozstać. Nigdy wcześniej nie dbalem zbytnio o samochody, alfa zawsze stoi wypolerowana i nawoskowana ;)
Moc na każdym biegu i w każdym momencie, auto jednostajnie przyspiesza do 200 km/h, więcej nie sprawdzałem.
Skrzynia chodzi twardo i jest precyzyjna, nie rozumiem złych opinii o tej skrzyni, nie mam żadnych zastrzeżeń. Charakterystyka skrzyni biegów pasuje do charakteru auta.
Układ jezdny jest precyzyjny, a sama jazda to czysta przyjemność, auto trzyma się w zakrętach jak przyklejone. Często wyjeżdżam na kręte drogi żeby się pobawić.
Nie ma zastrzeżeń
Śmieję się, że schowek w drzwiach jest na portfel A schowek pasażera na faktury na paliwo. Jak się wsadzi wyższy napój niż mała kawa ze stacji do cupholdera (który jest tylko 1) to utrudnionym jest zmienianie biegów. No ale to są szczegóły ;)
W zimę ciepło, w lato zimno, wszystko jest ok
Mam 195 cm wzrostu i nie mam trudności w zajęciu komfortowej pozycji za kierownicą, nad głową zostaje mi jeszcze sporo miejsca. Na tylnej kanapie jest trochę gorzej (jeśli chodzi o przestrzeń nad głową) generalnie w aucie spokojnie mogą podróżować 4 dorosłe osoby.
Wyciszenie jest bardzo w porządku, przy jeździe autostrada + dalej można normalnie rozmawiać bez krzyków
Niestety Albo stety charakterystyka auta zachęca do dynamicznej jazdy co przekłada się na dość spore spalanie, co można odczuć w portfelu. Dodatkowo warto dbać o olej, ten wymieniam maksymalnie co 10k km. W auto jednak dużo wsadziłem pieniędzy, nie dlatego że się psuło, a dlatego że w tym aucie można się zakochać i co chwila chce się coś udoskonalić, a to nowe felgi, przyciemniane szyby, malowanie zacisków hamulcowych itd. Dodam jeszcze, że nigdy nie czekam na usterki, jeżeli jest cień szansy na to, że jakaś część może być zużyta to zostaje wymieniona od razu.
Alfa z racji na stereotypy bardzo szybko taniała, dzięki temu dostajemy auto niezawodne, dynamiczne , dobrze wyposażone i wykończone za zdecydowanie mniejszą kwotę jak chcielibyśmy kupić coś podobnego (np z gamy Niemieckich producentów). Stosunek jakości do ceny uważam więc za bardzo dobry.
Auto użytkuję 1,5 roku więc myślę że mogę się już wypowiedzieć na ten temat. Przez okres posiadania auta przejechałem około 25 tyś km. Przez ten okres miałem 2 usterki: czujnik otwarcia maski i zerwana linka od klamki w drzwiach.
Wszyscy odradzali kupno alfy ze względu na podobno wysoką awaryjność. Nasłuchałem się głupich żartów i pytań czy mam już lawetę itp. Przez 25 tyś km. I 1,5 roku użytkowania nie spotkała mnie żadna poważna awaria, mimo dość mocnego katowania ( nie obchodzę się z autem jak z jajkiem, po to ma 200 km żeby ich używać) tak więc 5 zasłużonych gwiazdek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1750 TBi 16v 200KM 147kW [l/100km]

10,5