Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sportwagon

Silnik 1.9 JTDM 120KM 88kW
Rok produkcji 2007
Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDM 120KM 88kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
jeżeli ponad wszystko cenicie radość z jazdy i lubicie otaczać sie niebanalnymi rzeczami to AR jest samochodem dla was - do domu z pracy zawsze wracam dłuższa droga :-). Niestety jest to auto któremu nadal trzeba wybaczać - w moim przypadku są to drobne usterki. Poza tym jest mniej praktyczne niż konkurenci. Generalnie AR zasługuje na 4 w ocenie obiektywnej. w ocenie subiektywnej dodaję jeszcze 1pkt za wygląd. Uważam że sw jest najładniejszym kombi we wszechświecie.
Silnik (1.9JTDM) niesamowicie elastyczny - w trasie wyprzedzania sprawia prawdziwa frajdę. W środku nie słychać tradycyjnego klekotu dla diesli tylko przyjemy dźwięk turbosprężarki - bardzo mile zaskoczenie. Jedyny minus to turbodziura która moim zdaniem mogłaby sie kończyć przy niższych obrotach
Bardzo dobra jak sie jeździ dynamicznie, biegi chodzą płynnie ale nie za lekko - zloty środek. w przypadku mniej agresywnej jazdy słychać nieprzyjemny metaliczny dźwięk przy zmianie 2/3.
Jak widzie zakręt to przechodzą mi ciarki po plecach - gaz do dechy, adrenalina, uśmiech pełną gębą robią swoje. zawieszenie i sztywne podwozie prowokuje do agresywnej jazdy co może być niebezpieczne. minus - przy jedzie po wertepach mam wrażenie jakby zawieszenie z samochodem nie stanowiło całości ale może przesadzam
przód i boki ok, duże lusterka bdb, tył kiepsko ale mi to nie przeszkadza. jak ktoś sie czuje mało pewnie to warto kopić czujnik na tylny zderzak
Jak ktoś szuka samochodu z 50 uchwytami na kubki, bagażnikiem z 20 zaczepami i 10 gniazdkami to proponuję passata albo mondeo. AR jest samochodem dla kierowcy, ewentualnie jednego pasażera i z tego punktu widzenia jest ergonomiczny. z punktu widzenia samochodu rodzinnego ocena co najwyżej 3 - średnia 4.
nie mam uwag, wszystko gra. nie jest to dla mnie specjalnie istotne
AR to samochód dla kierowcy - pozycja za kierownicą bdb, kierownica doskonale leży w dłoniach, deska rozdzielcza skierowana w stronę kierowcy, bardzo ergonomiczna i bardzo ładna. jedyny minus to zakres regulacji fotela: jest ograniczony do dołu - preferuję niskie siedzenia. Z tylu ilość miejsca jest symboliczna - mniej niż w niejednym kompakcie. bagażnik jest ok. Ponownie: dla kierowcy 5, dla rodziny 3 - średnia 4
ok
do wartości podawanych przez producenta trzeba dodać co najmniej 1-2l . średnio wychodzi mi 7-8l, na trasie przy ekonomicznej 6l, w mieście 9l.
AR zdecydowanie nie jest warta ceny oficjalnej i to jeszcze przy umacniającym sie pln. nie przekonają mnie marketingowe gadki dealerów ze AR kupuje sie sercem. ja kupiłem wersję business, tańszą o ok 20k w porównaniu do cennika dlatego daje najwyższa notę. jeżeli nie stargujecie u dealera poszukajcie u brokera, który wam sprowadzi nowe autko z EU za 10-20% mniej.
no i tutaj koniec pochwal. po 4k km zaczęło mi trzeszczeć w podszybiu, teraz zaczynam słyszeć dźwięki z drzwi. blokada otwierania tylnych drzwi nie działa od początku, pilot nie zamyka otwartych okien a powinien, nie sprawdziłem wszystkich gadżetów ale pewnie jeszcze by sie coś znalazło. są ta pierdoły ale irytujące jak ktoś wywala tyle kasy. od zakupu czekałem aż coś mi się zepsuje no i sie doczekałem :-).
na razie brak, ale AR ma dopiero 8kkm

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTDM 120KM 88kW [l/100km]