Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sportwagon

Robert, 6 lat temu
Silnik 1.9 JTDM 120KM 88kW
Rok produkcji 2006
Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDM 120KM 88kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Myślałem, że będzie mniej komfortowo. Fajnie wybiera nierówności. Myślałem też, że nie będzie aż tak doskonale w zakrętach - kierowca ma naprawde poczucie dużej rezerwy bezpieczeństwa. Doskonała informacja zwrotna co dzieje się z kołami na asfalcie.
Przepiękne auto, któremu wiele się wybacza... choć nie ma zbyt wiele do wybaczania.
Jest to bardzo dobry i trwały silnik, zwłaszcza 8V. Przy oszczędnej jeżdzie potrafi na prawdę mało spalić choć ze względu na masę auta na pewno nie będzie to 4,5 litra. Mam na myśli dłuższą trasę bo na odcinku 10 km z wiatrem to każdym da się zrobić 4 litry, nawet HEMI :)
Trzeba nabrać wprawy by zmieniać biegi płynnie. Chodzi o niskie biegi 1 -> 2 i 2 -> 3. Próbowałem w innych egzemplarzach i jest tak samo. Problem odpada w automacie :)
Fajnie prasuje drobne nierówności przy zachowaniu doskonałej trakcji i niespotykanej kontroli w łukach. Wielowahacz.
Wszystko jest na swoim miejscu. Bardzo lubię jeździć tym autem. Nic mnie we wnętrzu nie irytuje. Poprawiłbym tylko trzymanie boczne fotela.
Mało miejsca z tyłu. Bagażnik wystarczający o regularnych kształtach. Wchodzi więcej niż wydawałoby się z danych technicznych.
Dobrze wyciszone auto. Bardzo dobre audio fabryczne o wysokiej jakości dźwięku.
Auto jest dość ciężkie. Bravo z tym samym silnikiem pali około półtora litra mniej. Jeżdżę średnio dynamicznie. Nie piłuję na maksa więc wyższe spalanie jest oczywiście możliwe :) Koła 17, dość szerokie. Na 16kach pewnie byłoby nieco mniejsze spalanie. Trakcja i prowadzenie rewelacyjne. Jakość bardzo dobra, nie mam zastrzeżeń. Fotel mógłby lepiej trzymać na boki, za to siedzisko bardzo długie i wygodne. Sprzęgło bardzo zero-jedynkowe. Płynna zmiana biegów wymaga długiego przyzwyczajania się, za to lewarek bardzo precyzyjny i daje przyjemny opór przy zmianie biegów.
Przestało mi grzać prawe lusterko. 25 zł i 10 min pracy :)
Brak usterek ale kwestią czasu jest kiedy zaczępię o coś brzuchem bo jest bardzo niska.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTDM 120KM 88kW [l/100km]

6,4