Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sportwagon

ocsjz, 2 lata temu
Silnik 1.9 JTDM 120KM 88kW
Rok produkcji 2008
Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDM 120KM 88kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Muszę powiedzieć, że praktycznie wszystko mnie pozytywnie zaskakuje.
Zawieszenie : Drogie zawieszenie.
W takiej cenie nie można kupić ładniejszego samochodu. Alfa jest po prostu piękna. A co do kawałów na temat tej marki to rozpowiadają je Ci, którzy o niej marzą lub nigdy jej nie mieli.
To prosty silnik w wersji podstawowej. Nie ma tu klap wirowych, które były w mocniejszym 16V silniku. Silnik pracuje bardzo dobrze, jeśli się o niego dba (wymiana oleju podstawa!). Moja AR jest sprowadzona z Belgii, ale w sofcie komputera było coś grzebane i z pewnością mam więcej niż seryjne 120 KM. Wersje belgijskie tak w gwoli ścisłości wychodziły 115 konne.
Skrzynia biegów precyzyjna i dobrze się nią operuje. Daję gwiazdkę mniej ze względu na to, że skrzynia to m32 i z doświadczenia innych wiem, że padają łożyska (najczęściej 5 i 6 biegu). Warto wymienić co jakiś czas olej w skrzyni co wydłuży jej sprawność.
To auto po prostu klei się do jezdni. Układ jest bardzo precyzyjny. Gwiazdkę odejmuję za bardzo słaby skręt. Parkingi to jazda do przodu i do tyłu, gdzie inne samochody dawno by nawróciły.
Włoskie auto, a więc nasze zimy lubią ją skubać. Trzeba reagować by nie dopuścić do większej rdzy. Szczególną uwagę należy zwrócić na sanki. Nie ma natomiast tragedii.
Widoczność jest świetna, natomiast parkowanie jest trudniejsze niż w innych samochodach. Bryła samochodu sprawia mały kłopot - kwestia przyzwyczajenia.
Ergonomię oceniam na 5 gwiazdek. Deska rozdzielcza i jej środkowy panel z trzema tunelami i wskaźnikami lekko skierowany w stronę kierowcy. Wszystko pod ręką. Idealnie.
Nadmuchy są naprawdę bardzo mocne, a duża liczba "kratek" tych nawiewów powoduje, że szybko można odparować szyby, czy zagrzać lub schłodzić wnętrze pojazdu. Gdybym miał się doczepić to jedynie do jakości plastiku użytego do nawiewów - są delikatne i trzeba uważać np. przy montażu zapachów samochodowych (łatwo je złamać).
Miejsca z przodu jest naprawdę bardzo dużo. Przy wzroście 185 cm i fotelu dość daleko odsuniętym do tyłu, pasażer jadący za kierowcą dalej ma miejsce i nie jest gnieciony. W porównaniu do BMW F30 wydaje mi się, że miejsca jest troszkę więcej, a oba samochody wielkościowo są podobne.
W środku jest cichutko. Jazda autostradowa nawet z większą prędkością niestanowi tutaj dyskomfortu. Plastiki dobrej jakości, bo na nierównościach nic nie trzeszczy. Wszystko dobrze spasowane i nie ma żadnego problemu z jakimś uciążliwym pukaniem, strzelaniem, czy innym niepożądanym odgłosem.
No tutaj niestety trzeba się liczyć z tym, że Alfa do tanich aut w utrzymaniu nie należy. Części typu klocki, tarcze nie są może jakieś drogie, natomiast jeśli przyjdzie robienie zawieszenia wahacze dolne i górne) no to koszta robią się spore - wiem, bo już to przeszedłem. Stan dróg w Polsce niestety mamy jaki mamy i trzeba się liczyć z tym, że nawet przy ostrożnej jeździe prędzej, czy później, bo jest to część eksploatacyjna się zużyje. Skrzynia m32, która również lubi generować koszty - u mnie póki co wszystko ok.
Myślę, że w przedziale do 20 tysięcy (stan na rok 2021) nie da się kupić ładniejszego samochodu. Alfa zawsze zachwyca i pomimo iż auto ma już kilka latek wciąż przykuwa uwagę ludzi i sprawia wrażenie auto bardzo nowoczesnego - nieodbiegającego od tych nowych. Mechanicznie też świetnie, choć wiadomo, że istnieją silniki bardziej wytrzymałe. Moja ma ćwierć miliona za sobą i nie kopci i idzie jak burza.
Obniżam jedną gwiazdkę za pękające prowadnice sprężyny pedału sprzęgła. Mnie strzeliła i wiem, że nie jestem w tym sam. Usterka nie jest poważna, bo można z tym jeździć i nic się nie dzieje natomiast przyzwyczaić się trzeba do delikatnego wyczuwalnego pod butem skoku podczas odpuszczania pedału.
Obniżam jedną gwiazdkę za to, że zdarzyła mi się jedna awaria, która unieruchomiła mnie na drodze i musiałem korzystać z pomocy drogowej. Część, która ma prawo się zużyć, ale jednak obniżę tą gwiazdkę. W moim przypadku było to koło pasowe.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTDM 120KM 88kW [l/100km]

8,9