Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sportwagon

Silnik 1.9 JTDM 16v 150KM 110kW
Rok produkcji 2008
Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDM 16v 150KM 110kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Piękna.
Inne : Przewód wspomagania, w niektórych modelach korozja.
Piękna, ekonomiczna, dosyć bezawaryjna i tania w utrzymaniu. Spalanie w trasie na poziomie 6l/100km w tak pięknym i wygodnym aucie to coś wspaniałego.
Silnik łączy ekonomie i dobre osiągi, niestety jest to jednak 1,9 w dieslu, który brzmi po prostu średnio. Poleca się wyprogramowanie EGR oraz usunięcie klap wirowych z silnika, awaria klapy i np. jej urwanie się powoduje remont generalny silnika. Jeśli ktoś szuka bezawaryjnej jednostki która dostarczy dobre osiągi i można silnik polecić.
Skrzynia 6-biegowa na trasach i po mieście jest bardzo dobra. Skrzynia jest dość bezpośrednia i posada zauważalny opór przy wbijaniu biegu. Warto w skrzyni wymienić olej i dwa razy sprawdzić ile powinno go być, przy testowaniu szukać szumów łożysk.
Alfa prowadzi się po prostu świetnie, lekko twarde zawieszenie, koła 18", bardzo delikatne wspomaganie i nie chce się wychodzić, choć kusi, by spojrzeć czasem na przód auta :)
U mnie bez większej korozji, choć duża część 159 koroduje na progach, wózku przednim oraz na pasie przednim. Sama karoseria bardzo dobrze, Nie znalazłem żadnego miejsca gdzie znalazłby się choć nalot. Jeśli ktoś popatrzy na auto od dołu na wyżej wymienione elementy i będzie dobrze to brać
Gruby słupek A oraz długa maska to minusy auta, mniejszym osobom będzie przeszkadzał słupek A oraz lusterko, ponieważ powoduje dość duże martwe pole, a wysokim lusterko wsteczne. Posiadam 192cm wzrostu i troszeczkę mi przeszkadza, dziewczyna 163 narzeka na słupek A oraz lusterko boczne.
Cupholder jest, ale myślę, że w złym miejscu. Zmiana biegów i duży napój + słomka skutecznie przeszkadza w zmianie biegów. poza tym dużo schowków, dobrze wykonanych. Miejsce dla osób z przodu jest i to dużo, ale osób z tyłu gorzej, po mieście i krótkich trasach komfortowo, ale na dłuższą wyprawę raczej może być męczące.
Brak zastrzeżeń. Silnik jak na Diesla nagrzewa się szybko i daje ciepło bardzo szybko, klimatyzacja spokojnie radzi sobie nawet w najcieplejsze dni.
Kierowca super, pasażer również, tył takie 7/10. Nie na długą podróż
Bardzo dobrze, wiatr słychać lekko od 120 km/h, przy 160 przy rozmowach trzeba mówić trochę głośniej. Uważam to za bardzo dobry wynik jak na 15-letnie auto i uszczelki.
Części wszędzie dostępne, tanie, jedyny minus to przewód wspomagania - 900zł i tylko ASO. Przewód pęka na elastycznym elemencie i cieknie, można zakuć, nie polecam, najlepiej nowy w ASO. Warto przy zakupie spojrzeć na jego wyjście z pompy wspomagania oraz posłuchać na postoju czy nie wyje. Poza tym nie znalazłem żadnych usterek, a eksploatacja jest tania. Warto lać dobry olej.
Bardzo dobre osiągi, piękny wygląd, komfort i tanie utrzymanie powoduje, że można auto jak najbardziej polecić. Powiedzenie, że Alfa to królowa lawet przy tym modelu jest szalenie niecelne.
Nic nie znalazłem, tam wszystko działa. Po prostu. jak dbasz tak masz, tak działa Alfa.
Prócz przewodu który musiałem naprawić nic się nie działo. Nic nie spowodowało by to auto mi gdzieś stanęło i nie chciało jechać. Nie widzę problemu, by tym autem zwiedzić pół świata.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTDM 16v 150KM 110kW [l/100km]

6,8