Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sportwagon

krzysiek3452, 4 lata temu
Silnik 2.0 JTDM 16v 170KM 125kW
Rok produkcji 2011
Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.0 JTDM 16v 170KM 125kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Po przygodzie z 156 bałem się, że znów będę słuchał basów z stukającego zawieszenia. A tu nic. Pracuje cicho, trochę twardo (ale bez przesady) i przede wszystkim jest trwałe.
Karoseria : Nic uciążliwego nie znalazłem z usterek. Można się przyczepić do słabej jakości lakieru i tyle.
Bardzo wygodny, średnio oszczędny, świetnie jeżdżący samochód. Jako rodzinne kombi pewnie znajdzie się lepsze auta, ale nadal jest lepiej niż w 156. Jeśli chodzi o awaryjność - naprawdę dopracowany produkt. Warto wybrać wersję po FL gdzie znika kilka bolączek z początku produkcji. Przez ponad 70 000 km które pokonałem tym autem nie było a ni jednej awarii a jedyna kontrolka, która się pojawiła to ta z informacją o przepalonej żarówce w tablicy rejestracyjnej. Więcej szczegółów opiszę w poszczególnych kategoriach.
Rano słychać, że to diesel. Później jest już lepiej. Mógłby trochę mniej palić, mając porównanie z silnikami HDI czy z silnikiem BMW o tej samej mocy Alfa pali trochę więcej. Można poprawić elastyczność i spalanie programem, ale sam tego nie robiłem.
Chodzi genialnie. Twardo, mechanicznie z wyraźnym oporem a jednocześnie tak precyzyjnie i z krótkim skokiem. Uwielbiam ją. Wersja 2.0 ma inną skrzynię niż 1.9 i dzięki temu jest trwalsza.
Prowadzi się genialnie. Jest bardzo stabilna, układ kierowniczy to coś za czym tęsknie jeżdżąc w pracy nowymi autami. Czuć czasami trochę dużą masę auta, ale jak na FWD jest bardzo bardzo dobrze. Podczas nie planowanego testu łosia (którym był pijany nastolatek wchodzący na jezdnię) uratowała mi i pieszemu życie.
Wygląd to subiektywna ocena, ale nadal uwielbiam jej kształt i linię. Starzeje się z godnością i elegancko. Niestety jest to auto z epoki gównianych lakierów. to widać po latach jazdy. ślady po wodzie, piasku itd zostają na lakierze.
Tu trzeba się przyzwyczaić. Niska linie okien nie pomaga. Tylna szyba o wypukłym kształcie powoduje zniekształcenia gdy patrzy się w lusterko a przy wyższych prędkościach lewe lusterko czasem drga i obraz w nim staje się nie wyraźny.
Nie ma uchwytu na kubki (to na środku to żart, służący na miejsce na telefon) czy zbyt wielu schowków. Ale - fotele są genialne, mam wersję sport+ z pół skórą i po 10h za kierownicą nic mnie nie boli. Wszystko jest pod ręką, sterowanie klimatyzacją, radiem - bez patrzenia obsługujemy intuicyjnie.
Chłodzi, grzeje, nie paruje. Tryb auto klimatyzacji mam włączony ciągle i nie przeszkadza, nie drażni, robi swoje.
4 osoby jadą bez problemu. Mondeo czy Passat są przestronniejsze, ale już seria 3 czy Lexsus i A4 ciaśniejsze. Bagażnik jak na kombi mały, ale dosyć praktyczny. Fotele z przodu bardzo wygodne, z tyłu jest ok.
Jeździłem lepiej wyciszonymi autami. Nie ma się za bardzo czego czepiać, da się nawet to poprawić, ale.. mogło by być lepiej już z fabryki
Eksploatacyjne rzeczy są tańsze niż np do BMW, ale już od innych aut minimalnie droższe. Przez okres używania musiałem wymienić jeden wachacz, jakąś gumę w zawieszeniu i.. chyba nic po za tym. Ogromna poprawa w stosunku do Alfy 156. Olej i przegląd robiłem co 10-15 tys km i to bardzo bezpieczny resurs dla silnika i całego auta.
W tej cenie ciężko znaleźć inne auto, na które będzie się patrzyło z taką przyjemnością. Do tego jest to jedno z niewielu aut, którym równie przyjemnie się jeździ. Pewnie da się kupić przestronniejsze i bardziej ekonomiczne auto, ale jeśli nie musisz wozić tym małych dzieci z wózkami to nie będzie na co narzekać. Ja jechałem w długie trasy w 4 dorosłe osoby i sprawdziła się świetnie.
Mam wersję bez ksenonów i to auto lubi żarówki. Minimum jeden komplet w ciągu roku (do głównych świateł). Niestety tego nie sygnalizuje żadną kontrolką, ale jak padnie podświetlenie tablicy rejestracyjnej to wrzeszczy.
Zero poważnych usterek. Elementów jak tarcze, klocki czy guma w zawieszeniu nie liczę, czysta eksploatacja.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 JTDM 16v 170KM 125kW [l/100km]

7,2