Ocena kierowcy - Alfa Romeo 166 I

zaqson, 16 lat temu
Silnik 2.5 i V6 24V 190KM 140kW
Rok produkcji 1999
Alfa Romeo 166 I 2.5 i V6 24V 190KM 140kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Zaskoczyło mnie, że alfa wyprodukoawała tak znakomity samochód wolny od typowych usterek znanych chociażby z modelu 156 (w końcu 166 była projektowana w sumie 8 lat!!!)Polecam każdemu kto nie będzie oszczędzac na kosztach eksploatacji.Jedyny w swoim rodzaju samochód.Swego rodzaju dzieło sztuki.Brawo dla konstruktorów!!!
Zawieszenie : Wahacze - ale to przecież element eksploatacyjny
Układ elektryczny : Ogólnie głównie drobiazgi.
Cudowny samochód. Kupiłem go na handel.Ale został i pewnie jeszce długo zostanie.Można powiedziec że to miłośc od pierwszego wejrzenia.Wyposażenie:pełna elektryka włącznie z fotelami (podgrzewane),elektrycznie składane lusterka, aut. klima, 4 airbagi, komputer telefon radio z 10 głośnikami i DSP (Becker),czarna skórzana tapicerka na oryginalnych fotelach MOMO (fotele i kanapa!!!!), błokada tylnych okien,czujniki parkowania, alufelgi.
Elastycznośc raczej przeciętna jak na silnik o takiej pojemności i mocy.Tłumaczy to stosunkowo wysoka moc "wyciągnięta" bez udziału turbiny (maksymalna moc 6300 obr/min, moment obrotowy 5000 obr/min).Po przekroczeniu 4000 obr. 166-tka zamienia się w rakietę.Dźwięk silnika chyba jeden z najlepszych w swojej klasie.Silnik wymaga specjalistycznego serwisu.Uwaga na "złote rączki"
Wszystkie biegi wchodzą bez problemu.Żadnych niepokojących odgłosów.
Sportowe zawieszenie doskonale trzyma się drogi.Twarde nastawy, niski komfort resorowania.Zdecydowanie dla kierowców preferujących tego typu samochody.Bezkompromisowa sportowa limuzyna.Słabe wahacze.Norma przy takim zawieszeniu.Fabryczne amortyzatory najlepiej wymienic na coś w stylu KONI SPORT.Przy pewnym zużyciu przejazd przez kilka poprzecznych nierówności a następnie wzdłużną skutkuje objawami podobnymi do uszkodzonych poduszek tylnego mostu.Nie jest to raczej niebezpieczne ale niedoświadczonego kierowcę może trochę przestraszyc.Zalecam wymienic.Bardzo czuły i dający znakomite wyczucie drogi układ kierowniczy.
Widocznośc do przodu OK do tyłu raczej słabo.Czujniki parkowania załatwiają sprawę.Lusterka bardzo dobre.
Wzorowa ergonomia.Wszystko na swoim miejscu.Duże przyciski.
Klimatyzacja automatyczna działa doskonale.Jeśli jest w stu procentach sprawna nie ma mowy o zaparowanych szybach.Temperatura dokładnie taka jaką chcemy (sprawdziłem przenośnym termometrem kilka razy)
Z przodu i z tyłu miejsca wystarczająco.Nie jest to co prawda Mercedes klasy E, ale przy moim wzroście (195 cm) czuję się bardzo swobodnie.Osoba siedząca za mną też nigdy nie narzeka (często moich rozmiarów).Wnętrze raczej dla 4 osób ze względu na wyprofilowanie tylnej kanapy.Super pozycja siedzenia z tyłu (lekkopółleżąca).
Do 100 km/h silnika prawie nie słychac.Powyżej odgłos pracy narasta.Jednak nigdy nie staje się natarczywy.Dźwięk taki, że można zapomniec o radiu (typowo włoska symfonia).Po prostu super.
Zużycie paliwa zależy od stylu jazdy.Raczej nie oszczędzam pedału gazu.Przeglądy i części do tanich nie należą.
Spróbuj kupic coś lepszego w tej cenie i wyposażeniu.W Polsce tańsze niż na zachodzie.(Oczywiście mowa o egzemplarzach w dobrym stanie). a należy pamiętac, że w Europie ceny używanych samochodów zależy głównie od awaryjności modelu ze względu na kilkakrotnie większe koszty użytkowania.
Samochód kupiłem z niedziałającą klimatyzacją, prawym reflektorem i głośnikami w przednich drzwiach.Przyczyny okazały się śmieszne.Po kolei: wypalone gniazdo przekaźnika wentylatora, odłączona wtyczka reflektora, zwarcie przewodów głośnikowych za tylną kanapą.Nie miałem jeszcze żadnej drobnej awarii poza problemem z otwarciem maski (okazało się, że zamek był zabrudzony pyłem z drogi - nie działał odbojnik).Pomogło stare dobre WD-40.
Jak dotąd żadnych.Mam książkę serwisową i wszystkie rachunki poprzednich właścicieli (dwóch).Oni też nie mieli poważniejszych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.5 i V6 24V 190KM 140kW [l/100km]

14,2