Ocena kierowcy - Alfa Romeo Giulietta Nuova II Hatchback 5d

Sergio, 7 lat temu
Silnik 1.4 TB 16v Mair 170KM 125kW
Rok produkcji 2010
Alfa Romeo Giulietta Nuova II Hatchback 5d 1.4 TB 16v Mair 170KM 125kW 2010-2013 - Oceń swoje auto
Silnik : Multiair, zapewne dlatego producent wycofał ten silnik w 2013r.
Nietuzinkowy samochód dla osób wybierających sercem, a nie rozsądkiem. Moja Alfa była w kolorze czerwonym, wersja Distinctive co dodatkowo podkreślało ekspresję auta. Nie ma aut idealnych - czasy gdy Alfa była synonimem problemów zdecydowanie minęły, ale w kilku aspektach (min. jakość, ergonomia) aspektach nadal jest daleko do niemieckiej konkurencji.
Pod kątem walorów użytkowych jednostka dokonała, moc odczuwalna (niewielka masa auta), silnik ochoczo i bez protestu ciągnie z miłym pomrukiem do 5 tys. obrotów
Bez szału - jedynka jak w większości samochodów włoskich (haczy się), zestopniowanie sprzyjające do jazdy miejskiej i pozamiejskiej (szczególnie pod kątem wyprzedzania) ale nie autostradowej. Dość krótkie przełożenie wyższych biegów powoduje że na "6" przy prędkościach autostradowych zużycie znacząco wzrasta. Kwestia trwałości (wysprzęglik, tarcza sprzęgła) podobno dyskusyjna ale nie doświadczyłem problemów.
Doskonale - raczej twarde, dobrze współgrające z silnikiem. Hamulce - genialne (u mnie klocki były sportowe na czerwonych zaciskach). Kwestia trwałości (półosie) podobno dyskusyjna ale nie doświadczyłem problemów.
Doskonale - pełen przegląd sytuacji mimo braku czujników parkowania.
Doskonale jest ale... w autach niemieckich. Wizualnie świetnie, ale jaki był cel umieszczenia jedynego cupholdera pod podłokietnikiem? A jaki był cel umieszczenia otwartego i płytkiego micro schowka w części centralnej?
Skuteczność - doskonale. Przeszkadza jednak głośność nawiewu, niestety typowa dla aut włoskich
Wielkość kabiny w środku - bez zarzutu (poprzednio miałem Saaba 9-3 i odczucia w Alfie są lepsze). Wysoko zabudowana deska rozdzielcza nie wpływa na ogólne wrażenie. Bagażnik 350 litrów - idealnie dla małej rodziny. Miałem okazję jechać w trzy osoby do Włoch na narty z pełnym osprzętem (narty, deski, buty itd.) - nikt na kolanach nie miał bagaży, serio:)
Czuć sportowy powiew, miły dźwięk silnika na obrotach powyżej 2,5 tys. Bez zastrzeżeń.
Jazda miejska ok 10 l/100 km (z dużym nasileniem korków) Jazda pozamiejska ok 8 l/100 km (dynamiczna), ekodriving 6 l/100 km (ale przyjemność z jazdy wówczas jest zerowa) Autostrada ok 10 - 11 l/100 km (przy prędkości ok 150-160 km / h)
Uczciwie nowa w wersji posiadanej przeze mnie wyceniona jest na ok 95 tys. PLN. To dobra oferta choć producent zapomniał że sprzedając auto w tej cenie pewne kwestie po prostu powinny być w standardzie (np. wyświetlacz - tylko monochromatyczny i bardzo ubogi, menu - trudne w obsłudze), lepiej wykończone (skrzypienie niektórych plastików) i inne niż w autach taniej wycenionych w ramach grupy FIATA (aktualna uwaga co do skrzynki biegów czy wentylacji). Wizyty w serwisie - ceny akceptowalne.
Wyłącznie eksploatacyjne
Niestety w moim przypadku potwierdziły się wątpliwości co do modułu MULTIAIR który przy przebiegu 75 tys. km odmówił posłuszeństwa. Nowy moduł kosztuje 3 tys. PLN + min. 1 tys PLN wymiana. Wyglądało to niewesoło, skończyło się jednak na uznaniu tej wymiany w ramach gestu biznesowego firmy - duży szacunek do dużego poznańskiego serwisu ALFY za profesjonalne podejście do klienta i całokształtu sprawy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TB 16v Mair 170KM 125kW [l/100km]

Alfa Romeo Giulietta Nuova II Hatchback 5d