Ocena kierowcy - Cadillac Eldorado V Cabrio

Convertible, 12 lat temu
Rok produkcji 1976
Cadillac Eldorado V Cabrio 8.2 192KM 141kW 1976-1978 - Oceń swoje auto
Inne : Hmm, prawie wszystko mnie zaskoczyło:) Na początku to, że jest taki wielki. Później to jak cicho chodzi 8,2 litrowy silnik. Następnie rozwiązania techniczne z lat 70, o których wcześniej nawet nie słyszałem, jak np światłowody w reflektorach. Największym zaskoczeniem było dla mnie wspomaganie kierownicy. W kierownicę można dmuchać i ona się będzie obkręcać, a przy 2,5 tonowym aucie z lat 70tych to jest ogromne zaskoczenie.
W chwili kiedy udało mi się kupić to auto, spełniłem swoje największe marzenie. Nie ma osoby na ulicy, która by się nie obejrzała za tym autem.
Cichy, ogromny, przyjemny dla ucha dźwięk V8. Moc wystarczająca, żeby wyrwać tego ważącego prawie 2,5 tony kolosa spod świateł z piskiem opon.
3-biegowy automat, zmienia biegi bez najmniejszego szarpnięcia. Drążek zmiany biegów umieszczony przy kierownicy.
Z takim wspomaganiem kierownicy jeszcze się nie spotkałem w żadnym nowoczesnym aucie. Kręcąc kierownicą podczas jazdy prawie się jej nie czuje.
Z odkrytym dachem widać nie tylko to co się dzieje dookoła, ale także co się dzieje nad naszymi głowami. Z zamkniętym dachem widoczność jest również doskonała.
Hmm co tu dużo pisać, auto jest bardzo wygodne, dużo rozwiązań technicznych, jak na tamte lata, bardzo umila jazdę, we wnętrzu tego auta kierowca czyje się naprawdę dobrze i po krótkiej przejażdżce bardzo dobrze się czuje.
Ogrzewanie z funkcją \'defrost\' w zimę w kilkanaście sekund nagrzewa auto do temperatury pokojowej. Po włączeniu klimatyzacji w upalny dzień wylatuje z nawiewów mroźne powietrze. Tryb automatyczny Hi/Lo uruchamia nawiewy szyby/nogi/przód w odpowiednich konfiguracjach, wystarczy tylko wybrać temperaturę.
Auto jest ogromne, bez problemu mieści 6 osób. Tylna kanapa jest wygodna, po lewej i prawej stronie są do dyspozycji zapalniczki z popielniczkami. Przednia kanapa mieści również 3 osoby, dodatkowo jest regulowana w 3 płaszczyznach elektrycznie. Jadąc w 6 osób każdy ma dużo miejsca i przestrzeni.
Jak to kabriolet, nie jest w środku bardzo cicho, ale w tym aucie jest rzeczywiście prawie nie słychać silnika. Przy otwartym dachu to słychać tylko głosy gapiów: \"łoooo jakie auto!\"
Zużycie paliwa hmmm spalanie jest bardzo wysokie, ale to normalne przy ponad ośmio-litrowym silniku. Takim autem wyjeżdża się tylko w słoneczne soboty/niedziele, więc w skali roku przy przejechaniu tych 2-3tyś km nie jest tak źle. Przy rejestracji auta na pojazd zabytkowy wystarczy zapłacić za jeden przegląd techniczny (bezterminowy), a ubezpieczenie jest bardzo tanie. Co do napraw: auto jest z 76 roku, więc większość elementów mechanicznych jest prostej konstrukcji, można naprawiać samemu lub u osiedlowego mechanika. Części niestety trzeba zamawiać często zza granicy, ale przynajmniej nie są drogie.
Auto jest o charakterze pojazdu zabytkowego/kolekcjonerskiego, więc nie ma co się spodziewać super niskich cen. Jak ktoś ma odrobinę szczęścia to uda mu się kupić auto w ładnym stanie za nie duże pieniądze.
Jest to Cadillac - i wszystko jasne.
Auto bardzo dobrze dopracowane pod względem technicznym. Jak większość aut z tego okresu, jest bardzo solidne, no a poza tym jest to Cadillac, czyli wszystko jest w nim doskonałe:)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 8.2 192KM 141kW [l/100km]

27,3