Ocena kierowcy - Citroen C5 III Sedan

Rok produkcji 2011
Citroen C5 III Sedan 1.6 THP 156KM 115kW 2009-2015 - Oceń swoje auto
Karoseria : Silnik
Silnik : Łańcuch/rozrząd
Kupiłem w salonie wersję exclusive. Moja ocena tego auta byłaby całkowicie inna gdybym wybrał inny silnik. Trzeba sobie powiedzieć jasno, że silnik 1.6 THP jest po prostu WADLIWY i powie Wam to nieoficjalnie każdy serwisant Citroena. (Zresztą warto poczytać zachodnie fora. Silnik, który dostał nawet nagrodę silnika roku bodajże w 2008 ;) ... już dawno odszedł od niego współtwórca czyli BMW) . Ten silnik powinien być wycofany z obrotu. 3-krotnie jeździłem na serwis z powodu silnika (skaczące obroty, nierówna praca) i zawsze to bagatelizowano albo że taka jest "uroda tego silnika" albo, że zła jakość paliwa (miałem kartę flotową - więc samochód nie pił nic poza orlenem). Żarty się skończyły gdy silnik przechodził w tryb awaryjny tracąc bardzo moc (kontrolka Engine failure ... uczucie jak gdyby padła turbina). Dopiero w serwisie Peugota (gdzie serwisowałem busa) dowiedziałem się, że te silniki padają jak muchy. Winny jest łańcuch, który się rozciąga. Otóż wymieniono mi w ramach gwarancji cały rozrząd, itp ... ale pomogło to tylko na chwilę... posprawdzano na kolejnych wizytach ustawienia na komputerze ... wgrano najnowszy soft itp. Do samego końca silnik chodził nierówno. Serwisanci (byłem w dwóch różnych) rozkładali ręce i twierdzili, że wg. kompa jest OK i jeśli przyjadę z kupcem to oni to potwierdzą, ale nieoficjalnie powiedziano mi, że powinienem kupić HDI 2.0 ;) No kurde. Sprzedałem go na gwarancji, żeby nowy właściciel miał czas na przetestowanie go ale cieszę się, że go pozbyłem. Z plusów - Auto miało bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jest to bardzo wygodna, komfortowa limuzyna (miałem wersję exclusive z pneumatycznym zawieszeniem). Po czasie jednak układ jezdny odbierał frajdę z jazdy. Po prostu komfortowa jeżdżąca kanapa. Do tej pory gdy widzę go na ulicy to cieszy moje oko, ale nigdy więcej citroena.
O silniku napisałem już w całokształcie. Całkowita porażka. Wadliwa jednostka, która powinna być wycofana z obrotu a nawet z rynku. Poza tym auto waży 1.7 tony i ten silniczek jest na niego za słaby.
Po ok. 30 000 zaczęło się czasami ślizgać sprzęgło... ale rzadko ;)
Komfortowa jeżdżąca kanapa. Miałem pneumatyczne zawieszenie i nie czuć drogi co jest zarówno plusem jak i minusem.
Wszystko OK
Francuzi przekombinowali. Do nieruchomego środka kierownicy da się szybko przyzwyczaić. Ale i tak jest słabiutko. Każdy ... po prostu każdy kto jechał jako pasażer i chciał zciszyć/podgłośnić to łapał za pokrętło ... które jest od klimy ;) Ale szczyt wszystkiego to uchwyt na kubek ... który jest w podłokietniku ;) Nawet sprzedawcy w citroenie się śmiali z kretyna który to wymyślił.
OK, Poza dmuchawą która po pewny czasie zaczyna buczeć. Raz wymienili mi ją na gwarancji. Po roku znowu problem ...i tym razem uznano że taki jest "jej urok"
Komfort, komfort, komfort
Świetnie. Przynajmniej w wersji exlusive
Spalanie średnie w okolicach 8-9 litrów. Lubi brać olej - zapytajcie serwisantów.
Kupiłem wersję exclusive z poprzedniego rocznika za 90 000. To bardzo dobra cena w porównaniu do superba/passata/insigni/mondeo itp.
dmuchawa, osłona podwozia-stopiły się zaczepy.
SILNIK, SILNIK, SILNIK !

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 THP 156KM 115kW [l/100km]