Ocena kierowcy - Citroen Xantia II Kombi

tooreck, 15 lat temu
Silnik 1.8 i 90KM 66kW
Rok produkcji 1999
Citroen Xantia II Kombi 1.8 i 90KM 66kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : przyznaję że trochę się obawiałem tej hydrauliki ale przekonałem się do niej w 100%
Zawieszenie : jw, awaria tylnego korektora wysokości- łącznik
generalnie jestem bardzo zadowolony z citroena, te kilka dupereli które się przytrafiło nie zmieniło mojego zdania o Xantii, niezawodny i komfortowy samochód o praktycznym wnętrzu
moc wystarczająca do poruszania się z przyzwoitą prędkością, auto bezproblemowo osiąga prędkość maksymalną (185m/h), sportowy silnik to nie jest ale daje radę, dobra elastyczność, mimo przebiegu silnik nie bierze ani grama oleju
chyba najsłabszy element tego samochodu, czasem mam problem z wrzuceniem 1, generalnie skrzynia chodzi dość ciężko i głośno, w aucie żony (escort'95) skrzynia chodzi o klasę lepiej
wygodne i komfortowe zawieszenie wbrew obiegowym opiniom dość tanie w eksploatacji i niezawodne, wymaga jednak fachowej opieki (niekoniecznie w ASO), i znajomości kilku zasad eksploatacji, nie da się za bardzo poszaleć- hamulec ręczny na przód i miękkie zawieszenie nie zachęcają do szaleństw- i dobrze - Xantia się do tego nie nadaje, DOSKONAŁE hamulce
duża powierzchnia szyb aczkolwiek cofanie nie należy do najłatwiejszych (auto jest długie- 4.73cm), przód też nie za dobrze widać gdzie się kończy ale po przyzwyczajeniu się jest OK, dobre lusterka
generalnie nie ma się do czego przyczepić, wszystko jest tam gdzie trzeba, tylko 2 rzeczy nie są najlepiej rozwiązane: regulacja wentylacji/ogrzewania - trochę zbyt nisko położone i anachroniczne suwaki, i zbyt blisko siebie położone pedały gazu i hamulca w dodatku oba pedały mają taką samą wysokość co wymaga przyzwyczajenia (na początku zdarza się wciskanie obu naraz)
nie mam klimatyzacji stąd ocena tylko 4 ;) poza tym wentylacja i ogrzewanie działa tak jak powinna - szybko i skutecznie
ciężko jest chyba kupić samochód o większej przestrzeni wewnątrz, bardzo ustawny bagażnik
wyciszenie silnika mogłoby być nieco lepsze (a może to mój wydech już kończy żywot...)
średnie zużycie paliwa 8.5l/100km uważam za bardzo przyzwoite biorąc pod uwagę masę samochodu, eksploatacja głównie po mieście w aglomeracji śląskiej, ceny napraw/przeglądów na akceptowalnym poziomie
w tej kategorii Xantia króluje, opinie ma taką jaką ma więc jej ceny są na bardzo atrakcyjnym poziomie,
szwankuje centralny od klapy bagażnika, czasem trzeba kilka razy zamknąć auto żeby zadziałał- nie przeszkadza mi to specjalnie, poza tym nic się nie dzieje
przejechałem Xantią 18000km- wystąpiła tylko jedna poważna usterka która nie tyle uniemożliwiła jazdę co poważnie ją utrudniła- dwukrotnie spadł łącznik korektora wysokości z tyłu, za pierwszym razem naprawa we własnym zakresie (pół godziny i kawałek drutu) za drugim razem naprawa kosztowała 30zł w serwisie (wymiana łącznika i przyspawanie kulki), poza tym żadnych poważnych usterek

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 90KM 66kW [l/100km]

8,1