Ocena kierowcy - Citroen Xsara II Hatchback

Silnik 1.6 i 16V 109KM 80kW
Rok produkcji 2004
Okres użytkowania: 5 lat
Citroen Xsara II Hatchback 1.6 i 16V 109KM 80kW 2000-2004 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Absolutnie bezproblemowy (1 wymiana sprzęgła przy 140 tys)
Zawieszenie : Tylna belka. Nie usterka ale przypadłość. Co max 100 tys trzeba zrobić i tyle
Układ elektryczny : Dopóki nie padł alternator z kompem zero problemów. Teraz mi nie świeci ładowanie ale da się bez tego żyć.
Karoseria : Cienka blacha na błotnikach. Po gradzie widać wgniotki.
Moje pierwsze salonowe auto. Przez 5 lat i 168 tys km zawsze mnie dowoził gdzie chciałem. Usterki drobiazgów upierdliwe, ale do przełknięcia. Dobry komfort jazdy i prowadzenie.
Jak na 1.6 na tle konkurencji bardzo dobrze. Blisko 200 km/h. Ale żeby coś zdziałać trzeba kręcić powyżej 4000 obr.
Długie skoki ale w moim działa bez najmniejszego zarzutu
Pewnie jak w Focusie ale o niebo wygodniej-nie odbija tak krótko ale połyka nierówność. Przód lubi wyjeżdżać z zakrętu jak się przesadzi, ale trzymanie w łukach na granicy przyczepności bardzo dobre.
Tylne słupki i wysoka dupka to udręka.
Wszystko gdzie trzeba (z wyjątkiem sterowania szybami) a \"wysepka\" do sterowania radiem wręcz wzorowa (lepiej niż na kierownicy)
Trochę za mało wydajna klima w ekstremach i w korkach.
Z przodu naprawdę super - 182 cm i mogę wyciągnąć nogi całkiem. Z tyłu nieco już mniej różowo, ale babeczka albo dziecko nie będą narzekać. Najważniejsze że jest gdzie stopy wsunąć bo nie zawsze pod przednimi fotelami jest na nie miejsce a wtedy dramat. Świetny bagażnik - 410 l. jak pudełko! Pod rozłożeniu kanapy równiutko.
Na tle kompaktów wręcz bardzo dobrze. Do 100-110 cisza jak w kościele :) W przedziale 130-150 silnik nieco buczy, ale... od 160 robi się ciszej! Widocznie silnik wchodzi w inne rejestry albo szumy zagłuszają warkot. Da się swobodnie rozmawiać a pasażerowie śpią jak susły.
Miasto (Kraków) - ok 10-10,5 l Trasa wakacyjna (3 osoby + bagażnik po dach i zawalony wolny fotel: Trasa do Grecji po autostradach przy stałej 150- 170 km/h i na stałe włączonej klimie - 9,1 l. Po lokalnych spokojnie można zejść do 7l. bez ślimaczenia się.
Miałem kilkanaście aut (min Passata, Polo, Primerę, Camry, Galanta, Saxo) i jest nieźle. Do Primery czy Cariny mu daleko ale miałem z nim mniej problemów niż z Passatem którego wspominam fatalnie.
Rygle tylej kanapy -nienaprawialne. W końcu olałem. Mocowanie tapicerki drzwi na kołkach (3drzwi) do d.. Wciąż odskakuje. W końcu wkręciłem 2 małe blachowkręty i spokój. Przeciera się tapicerka siedziska kierowcy. Pojawiają się bąble na zgarniaczu podszybia (pod gumą)
Silnik i skrzynia - igła! Prawie 170 tys i ZERO zużycia oleju! Za to: - Regularne pocenie się koło półosi. - trzeba dbać o tylną belkę (łożyska czopów) - Padł alternator przy 160 tys (280 zł). J ak padł, to komputer przestał wyświetlać info o ładowaniu i nic nie poradzi... Generalnie nigdy nie zawiódł w trasie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 109KM 80kW [l/100km]

7,4