Ocena kierowcy - Dacia 1300 Sedan

talkot z Białegostoku, 19 lat temu
Rok produkcji 1979
Dacia 1300 Sedan 1.3 54KM 40kW 1969-1979 - Oceń swoje auto
Jestem zadowolony. Określam się mianem miłośnika dacii 1300
Nie widziałem jeszcze dacii z dobrze wyregulowanym gaźnikiem, może ktoś taką posiada? Na benzynie auto ma tzm. dziurę i szarpie przy ruszaniu lub po nagłym wciśnięciu pedełu przyspieszenia. Na gazie defekt ustaje i samochód jest elastyczny, rusza i przyspiesza bez problemów.
skrzynia z racji wieku i przebiegu neco huczy, ale wystarczy podgłośnić radio i można delektować się jazdą. Problemów nastręcza sprzęgło a konkretnie tarcza. Po przebiegu 20000 km trzeba się liczyć z wymianą. Być może w nowszych modelach jest lepiej.
Ostatnio wymieniałem łożyska kół przednich.
do tyłu super, na boki też, trochę za mała szyba z przodu
Auto wygodne, deska rozdzielcza w starym stylu, jak na samochód z lat siedemdziesiątych ogromny bagażnik
ogrzewanie grzeje tak, że aż śluzówki w nosie wysychają, trzeba tylko zakleić folią samoprzylepną komorę nagrzewnicy w podszybiu i dobrze uszczelnić, drugiej komory nie zaklejać!
Jak na konstrukcję z 1969 roku jest dobrze
Sam wyciszyłem samochód dodatkową tapicerką podłogową od poloneza ( pasuje prawie idealnie) i wugłuszeniami od skody 105
Nowe części nie są strasznie drogie ale z dostępnością nie jest najlepiej (Białystok), jeśli chodzi o spalanie to mój samochód pali dużo (12-14), ale być może to sprawa złego gażnika
Za tę cenę nie dostaniesz lepszego auta pod warunkiem, że nie kupisz wozu sfatygowanego badź co się bardzo często zdarz mocno skorodowanego
bez komentarza, zawsze pchałem tylko wtedy kiedy zabrakło paliwa
wymiana tarczy sprzęgła, innych brak zawsze auto dowiozło gdzie tylko chciałem trasy 200-300 km w jedną stronę

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.3 54KM 40kW [l/100km]

11,1