Ocena kierowcy - Dacia 1310p

jarobuchalik4@wp.pl, 14 lat temu
Rok produkcji 1982
Dacia 1310p 1.3 54KM 40kW 1982-1991 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie było komfortowe.Autem naprawdę wygodnie się podróżowało.
Układ hamulcowy : Zapiekanie się tłoczków z przodu.Częsta usterka.
Przeniesienie napędu : Słabe półosie napędowe.
Cóż tu mogę napisać.Chyba już wszystko zostało napisane.Ale tak ogólnie rzecz biorąc to byłem zadowolony z mojej Dacii.Był to wygodny samochód o umiarkowanym zużyciu paliwa i nienajwyższej awaryjności.choć zdarzały się usterki to mogę śmiało postawić WIELKIE 4.
Silnik w Dacii nie chodził może najciszej, ale za to mało palił.W mojej spalanie wynosiło ok.6.5-7 l/100 km.Jeżeli chodzi o elastyczność to nie była najgorsza,jak na taką moc.Miał przejechane 200 000 bez szlifu.
Co tu dużo pisać? W mojej skrzynia chodziła dobrze.Po wielu latach użytkowania nawalił synchronizator 1 biegu i było jak we Fiacie 126p.Ale ogólnie to skrzynia była spoko.Nie psuła się zbyt często,choć nie mówię że wcale.
Układ jezdny-cóż nie był zły. Autko fajnie się bujało na nierównościach i było wygodne.Komfort jazdy uważam że nie był najgorszy. W końcu zawieszenie pochodziło z Renault 12 a Francuzi robili wygodne bryki.Uważam jednak że układ jezdny był za delikatny na nasze polskie drogi.
Widok z wnętrza kabiny był wg. mnie bardzo dobry.Z przodu były wąskie słupki i nie ograniczały widoczności.Widoczność do tyłu też była dobra.Przy cofaniu pole widzenia było duże.Dacia miała dużą powierzchnię przeszkloną i to ułatwiało wszelkie obserwacje.
No z tą ergonomią to mogli się trochę lepiej postarać.Wiem że kiedyś były inne czasy,ale cięgno ssania było w trudno dostępnym miejscu (pod deską rozdzielczą).I ten klakson w dźwigni świateł-śmiesznie,trudno się przyzwyczaić.Brakowało też pasów bezpieczeństwa z tyłu.
Myślę że z tą wentylacją nie było tak źle.W zimie dość szybko wnętrze się nagrzewało z przodu,bo tył był dość długo zimny.Ale wentylator musiał chodzić na maxa.Latem natomiast to wentylacja była praktycznie niepotrzebna.Poza wyjątkiem gdy trzeba było schłodzić silnik.
Przestrzeni wewnątrz auta nie było mało.Choć z przodu mogło być jej więcej.Ale ogólnie nie było źle.Z tyłu natomiast było dobrze.Ogólnie rzecz biorąc było dużo miejsca w środku i wygodnie się jechało.
Wyciszenie samochodu było przeciętne i zależało od prędkości.Na wolnych obrotach silnik był cichy i tak było do ok. 60 km/h. A od wyższych prędkości było już w kabinie głośno.Dodam jeszcze. że skrzynia miała tylko 4 biegi.
Zużycie paliwa zależało od stylu jazdy i nogi właściciela.Przy spokojnej jeźdźie auto spalało ok.6.5 l/100 km, natomiast przy bardziej agresywnej spalanie dochodziło do 9 l/100km.Naprawy i części były tanie,więc ogólnie eksploatacja auta nie była rujnująca.
Trudno mi się tutaj wypowiadać,bo nie jestem na bieżąco z cenami Dacii tych roczników,ale myślę że ceny nie powinny być wygórowane.Polecam jako pierwsze auto rodzinne.Ogólnie koszty są niskie a jest to dobra alternatywa dla Fiata 126 p.
Drobnych usterek pojawiało się dużo.Szczególnie gdy auto było już starsze.Z wiekiem przybywało ich coraz więcej.Nie były to poważne awarie ale denerwowały.Przeważnie były to stuki w zawieszeniu,lub jakieś drobiazgi pod maską typu szczotki w rozruszniku albo w alternatorze.
Poważne usterki miałem dwie.Pierwsza to było gdy wypadła mi zawleczka w tylnym kole i zaczęło telepać tym kołem.Było to w dodatku na trasie.A druga zdarzyła się w mieście.Wtedy strzeliła mi półośka i auto zostało \"tyczeć\" przy chodniku.Do mechanika pojechało na lawecie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 54KM 40kW [l/100km]

7,2