Ocena kierowcy - Daihatsu Sirion II

Ricardo, 12 lat temu
Silnik 1.3 i 16V 87KM 64kW
Rok produkcji 2005
Daihatsu Sirion II 1.3 i 16V 87KM 64kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik jest rewelacyjny, nietuzinkowa jest też karoseria i wnętrze auta. Twarde zawieszenie rozczarowuje.
Sirion to auto niespotykane. Jest niezawodnym i oryginalnym japończykiem. Jeździ się nim jak minivanem. Jest tani w eksploatacji, ma głośny silnik, twarde zawieszenie i plastikowe wnętrze. Części do niego są dostępne na naszym rynku ale czasami na zamówienie, nie od ręki. Auto dla indywidualistów.
Witam, Sirionem jeżdżę od roku. Silnik jest cichy ale tylko gdy auto stoi na parkingu. Kultura pracy przy prędkości od 90 kmh wzwyż pozostawia wiele do życzenia. Silnik pracuje wtedy dosyć głośno. Ogólnie auto jest bardzo zrywne, nieźle przyspiesza dzięki niskiej wadze 980 kilo i mocy 87 koni.
Biegi wchodzą lekko, skrzynia pracuje poprawnie.
Układ jezdny jest bardzo twardy. Można porównać z "maluchem" Zawieszenie nie wybiera nierówności. Czuć dosłownie wszystko nawet jak przejedzie się po kamyku na asfalcie. Typowy "żelaźniak". Takie zawieszenie nie nadaje się na polskie drogi ! Jeżeli byłaby ocena układu jezdnego "ZERO" to bym ją wybrał. Jedynym plusem jest trzymanie się drogi, Sirion nie przechyla się na zakrętach.
Widoczność OK. W aucie siedzi się wyżej jak w minivanie. Wszystko dobrze widać. Kabina jest bardzo przestronna. Nie wiem jak oni to zrobili ale jestem pod wrażeniem. Miejsca jest wszędzie bardzo dużo. Parkuje się też super.
Rozmieszczenie przycisków jest intuicyjne. Wszystko na miejscu. Deska rozdzielcza prosta i funkcjonalna. Twarde plastiki wyglądają jak tandeta. Obrotomierz wystaje obok jak w mini cooperze. Ogólnie tanio to wygląda ale jest fajnie :)
Klima jest tylko manualna więc trzeba uważać żeby się nie zamrozić bo szybko schładza. Co mnie zaskoczyło - sprężarka klimy włącza się co kilka minut i wyłącza. Przy jeździe z włączoną klimą auto słabnie i jest wrażenie jakby co chwile spadała moc silnika jak załącza się sprężarka klimy. Podobno w każdym Sirionie jest takie dziwactwo. Nie da się ustawić żeby sprężarka chodziła cały czas. Jak dla mnie to rozwiązanie to porażka. Dzwoniłem nawet z tym do serwisu Daihatsu w Łodzi. Dowiedziałem się że przy mocy 87 koni jest rzeczą normalną że klima to duże obciążenie dla silnika i dlatego jest wrażenie przerywania podczas jazdy z włączoną klimą!
Duuużo miejsca wewnątrz auta. Ale bagażnik malutki, tylko na drobne zakupy lub jedną torbę podróżną. Fotele są twarde i mają krótkie siedziska jakby dla małych ludzi. Nie mogę ustawić dobrze fotela bo jest płaski jak deska, brak podparć bocznych i brak podłokietnika. Po podróży bolą plecy.
Przy prędkości ok. 100 kmh słychać w kabinie głośny wyk silnika.
Sirion spala średnio ok 5,8 - 6 litrów. Na trasie 5 litrów. Dla mnie doskonały wynik. Mój poprzedni samochód Honda przy pojemności takiej samej 1,3 L spalał średnio 7,5 L./100. W Sirionie rewelacja.
Sirion jest tańszy od Yarisa. Oba bliźniacze modele są zbudowane z tych samych części, tak samo się nimi jeździ. Firma Daihatsu jest pierwszym producentem samochodów który powstał w Japonii, wiele wcześniej niż Toyota.
Sirion jest raczej mało awaryjny. Jeżdżę nim na razie krótko ale nic z drobiazgów się nie popsuło.
Poważnym wydatkiem była wymiana maglownicy bo zaczęła stukać na dołkach. O kosztach nie wspomnę bo można by się przestraszyć. W niektórych modelach z początku produkcji słabe maglownice były wadą fabryczną i były wymieniane przez producenta.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 16V 87KM 64kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Daihatsu Sirion II 1.3 i 16V 87KM 64kW