Ocena kierowcy - Dodge Nitro

Wiktor, 2 lata temu
Rok produkcji 2008
Okres użytkowania: 5 lat
Dodge Nitro 3.7 205KM 151kW od 2007 - Oceń swoje auto
Silnik : V6 o pięknym, amerykańskim brzmieniu.
Przeniesienie napędu : Niestety mnóstwo...
Samochód o klasycznej, niecodziennej bryle, nadwozie prezentuje się nietuzinkowo. Dla mnie jednak to za mało, bowiem wyjątkowo wysokie koszty utrzymania, liczne usterki pojazdu i nader surowe wnętrze, nie zrodziły pragnienia, aby "kupić go ponownie".
Myślę, że silnik V6 to (obok nietuzinkowej karoserii) najmocniejszy element tego pojazdu, znakomity, niezniszczalny. Przy pokonanych 237 tyś. km. nigdy mnie nie zawiódł.
Regularnie wymieniałem olej w przekładni, miała jednak tendencję do szarpania.
Niezwykle mało precyzyjny, luźny układ kierowniczy, zawieszenie miękkie, jazda przez nierówności przypominała pokonywanie fal. Przy wyższych prędkościach pojazd niestabilny. Wyjątkowo podatny także na podmuchy wiatru.
Niebanalna, ciekawa, klasyczne kanty nawiązujące do surowych terenówek. Mnie się podobał.
Widoczność bardzo słaba, musiałem zamontować dodatkowo kamerę cofania, która dawała względne bezpieczeństwo. Nitro ma także wyjątkowo szerokie słupki, które niestety strasznie ograniczają widoczność. Zwłaszcza słupek A skutecznie zasłania przechodniów bądź mniejsze pojazdy.
Samochód nie miał zbyt wielu funkcji, wyposażenie raczej surowe, nie ma więc problemu z obsługą, ergonomią.
Bez uwag, świetnie chłodził i dogrzewał. Wadą był jednak brak nawiewów dla pasażerów tylnej kanapy.
Auto pełniło rolę rodzinną, nigdy nie zabrakło nam miejsca zarówno w kabinie - mnóstwo przestrzeni dla pasażerów jak i w bagażniku.
Bardzo słabe, właściwie trudno o poczucie że pojazd ten był w ogóle wyciszony. Przy prędkościach pozamiejskich nieprzyjemne szumy wynikające także z nieopływowej karoserii.
Bardzo wysokie koszty utrzymania, w mieście spalanie na poziomie 18-21 litrów benzyny 95, na trasie ok. 10-13 l. Ponadto silnik potrzebował dolewek oleju - średnio pół litra na przejechanych 1000 km. Szczególnie przy wysokich temperaturach rósł apetyt na olej silnikowy.
Jest to auto dla osób zdolnych do wieeelu wyrzeczeń, dla mnie zbyt wielu...
Spadki napięcia, problemy z elektryką.
Miałem kilka poważnych usterek: regenerowałem maglownicę, musiałem wymienić kompresor oraz chłodnicę. Czarę przelała konieczność wymiany wału napędowego - większość firm w Polsce nie podjęła się regeneracji. Wał był wyjątkowo kosztowny, dostępny jedynie w ASO.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 3.7 205KM 151kW [l/100km]

13,3