Ocena kierowcy - DS 5 Hatchback (Citroen)

vanoss, 4 lata temu
Silnik 2.0 HDi 163KM 120kW
Rok produkcji 2012
DS 5 Hatchback (Citroen) 2.0 HDi 163KM 120kW 2011-2015 - Oceń swoje auto
Karoseria : Odwraca głowy na drodze.
Dla mnie pięć gwiazdek. Pomimo wad z zakresu ergonomii oraz średnio pracującego zawieszenia stylistyka nadwozia i wnętrza rekompensuje mi te drobne braki. Samochód urzeka swoi stylem, jest niepowtarzalny i zwraca uwagę na ulicach w gąszczu passatów i insignii. Koszty utrzymania na normalnym poziomie w tej klasie pojazdów. Póki co żadna awaria nie utrudniła codziennej eksploatacji tego pojazdu.
Stosunkowo cichy jak na diesla o niskim basowym brzmieniu. Bardzo elastyczny, ciągnie od dolnego zakresu obrotów, brak turbodziury. Prosty rozrząd, każdy ogarnięty mechanik z tym silnikiem sobie poradzi.
Skrzynia jak skrzynia. Manualna o poprawnej pracy. Biegi dopasowane do tego silnika, troszkę mnie denerwuje minimalne drganie gałki zmiany biegów na trzecim biegu ale ma to miejsce tylko gdy skrzynia pracuje na zimno.
To mój pierwszy samochód z zawieszeniem wyposażonym w belkę skrętną. Póki nawierzchnia jest w miarę gładka jest OK ale na poprzecznych nierównościach ma się wrażenie, że samochód chodzi na boki. Pewnie po trochu to wina niskoprofilowych opon. Zawieszenie przy tym jest też trochę za głośne.
Karoseria jaka jest każdy widzi. Bardzo awangardowa i funkcjonalna zarazem. Fenomenalny szklany dach.
Widoczność na cztery gwiazdki a to za prawą tylnej szyby. Tutaj styl przegrał z ergonomią. Dzielona tylna szyba sporo ogranicza widoczność a jej wycieraczka przypomina "ogonek" :), przy parkowaniu jednak nie ma problemów ze względu na 8 czujników parkowania i kamerę. Widoczność do przodu i na boki bardzo dobra.
No tak, tutaj ponownie styl przegrał z funkcjonalnością. Pomimo braku rozsądnego miejsca na kubek z przodu, bo za nierozsądne uznaję wnęki w drzwiach to ode mnie pięć gwiazdek. Wszystkie przełączniki są tam gdzie być powinny, może tylko przyzwyczajenia wymagają klawisze do otwierania szyb w tunelu środkowym. Co prawda schowek przed pasażerem jest mizernych rozmiarów ale już schowek w podłokietniku jest ogromny na tyle, że wymagał dodatkowej lampki. Ponownie pochwalę szklany dach i trzy osobne rolety przyciemniające. Bardzo wygodne fotele sport lounge z wysuwanym podparciem udowym i masażem.
Chłodzi i grzeje jak należy. Bardzo wygodny jest automatyczny program nawiewów w trzech stopniach przewietrzania.
Dla mnie i dla dziecka jest OK. Całkiem spory bagażnik. Mam 189 cm wzrostu i bez problemu znalazłem dobrą pozycję za kierownicą i dopasowałem wyświetlacz head-up.
Basowy diesel i praca zawieszenia daje o sobie znać, na większych nierównościach zaskrzypią drzwi.
Całkiem rozsądne koszty utrzymania. Wymiana rozrządu w ASO też w przyzwoitej cenie. Niskie spalanie.
Jak na aspirację tego modelu do klasy premium daję tylko 4 gwiazdki a to za sprawą okresowego skrzypienia drzwi kierowcy oraz słabej jakości wykończenia niektórych chromowych elementów wewnątrz pojazdu jak pokrywa popielniczki i ramka mieszka zmiany biegów.
Brak usterek.
Brak usterek.