Ocena kierowcy - Fiat 125p Sedan

torek, 13 lat temu
Rok produkcji 1978
Fiat 125p Sedan 1.5 70KM 51kW 1967-1983 - Oceń swoje auto
Silnik : Mimo że palił ogromne ilości oleju, nie poddawał się.
Karoseria : Korozja
Układ hamulcowy : Częste wymiany klocków i tarcz
Inne
Samochód jak na swoje lata, markę i model spisywał się doprawdy rewelacyjnie, niestety w tym roku poszedł na złom, w sumie było mi go szkoda, ale wymagał takiego wkładu finansowego (głównie blacharka, bo mechanicznie był dość zadbany) że po prostu nie było mnie na to stać, a już nawet z przymrużeniem oka nie dał rady przejść przeglądu z powodu blacharki, dlatego się z nim rozstałem, gdyby nie to, pewnie jeździłbym nim dalej.
Do dzisiejszych samochodów produkowanych obecnie nie ma co porównywać. Moment uzyskiwany w okolicach 4000 obr, mógłby być bardziej elastyczny, no ale nie było źle. Potrafił pokazać pazur. Co kilkanaście tysięcy regulacja zaworów, zapłonu, gaźnika a po za tym elementy eksploatacyjne, jeździł bezawaryjnie mimo tego że palił naprawdę mnóstwo oleju.
Czterobiegowa, toporna jak i cały samochód, lubiła cieknąć, no ale po za dolewkami, to w sumie bezobsługowa, dawała znać czasem o sobie jak zgrzytnęła. Gdy go kupiłem już tylny most dawał znać o swoim istnieniu, wymieniłem go, pomogło ale nie na długo.
Wychyla się na zakrętach niczym okręt, ale za to trwałość jego elementów, na polskich drogach, przewyższa większość samochodów.
Kto choć raz jechał kantem, wie o co chodzi.
Długa dźwignia zmiany biegów, to tyle z udogodnień. Przełącznik kierunkowskazów i \"długich\", przy kilku pierwszych kilometrach lubi się mylić. Do reszty przełączników trzeba sięgać, no ale w sumie nie jest tak najgorzej. Zegary typu \"termometr\", proste i czytelne o ile ktoś wie od czego jest dana kontrolka.
Ogrzewanie raczej słabe, szczególnie w zimie. Wentylacji w zasadzie brak. Może to tylko mój egzemplarz był felerny? A może wywiewało ciepło przez dziury?
Całkiem wygodne fotele, miejsca dużo, 5 osób pojedzie wygodnie.
Ocena obiektywna, nie wszyscy lubią warkot tego silnika, ja akurat lubiłem. W trasie powyżej 90-100 km/h jest trochę głośno, natomiast w przedziale do 80-90 km/h jest całkiem przyjemnie.
Ceny napraw i części, jakiś czas temu były bajeczne, teraz już raczej trudno o niektóre części. Wiele można zrobić samemu jeśli ma się jakieś pojęcie, a jeśli nie to pierwszy lepszy mechanik sobie z nim poradzi. Zużycie paliwa, zależy od stylu jazdy, regulacji i tak dalej, aczkolwiek, ja miałem egzemplarz bez gazu, tak więc musiałem liczyć się ze spalaniem rzędu 7 do 8 litrów w trasie i około 9 do 11 w mieście, przy czym nie zwykłem jeździć stylem emeryta, w zimie, w korku potrafi łyknąć nawet 15 litrów.
Kupiłem go okazyjnie, jako auto \"przejściowe\", złożyło się tak że zostało na kilka lat. Stosunek jakości do ceny, bardzo korzystny.
Lampki oświetlające wnętrze, nie zadziałały na długo, po próbie reanimacji. W sumie drobiazgi nie były takie dokuczliwe, nawet nie zwracałem na nie uwagi.
Zawsze dojechał do domu o własnych siłach, nie było z nim większych problemów.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 70KM 51kW [l/100km]

10,2