Ocena kierowcy - Fiat 125p Sedan

Barney, 16 lat temu
Rok produkcji 1983
Fiat 125p Sedan 1.5 70KM 51kW 1967-1983 - Oceń swoje auto
Silnik : Jednostka napędowa jest nie do zniszczenia kiedy rok temu przyszły nagłe mrozy i zapomniałem zlać wodę z chłodnicy to nawet blok nie pękł - to mnie utwierdziło w opinii iż ten silnik to serce któremu nie grozi zawał.
Zawieszenie : Pęknięcia po 15-19 latach eksploatacji resorów piórowych.
Karoseria : Podatność na korozję zarowno nadwozia jak i podwozia.
Przeniesienie napędu : Nadpalanie się sprzęgła.
Samochód jest doskonałą alternatywą dla młodych ludzi którzy umieją już prowadzić i mają tendencję do dbania o samochód. Fiat potrafi sie za dobre traktowanie odwdzięczyć i nie sprawia problemów. Samochody te potrafią przeżyć ponad 20 lat i nadal jeździć.
Silnik jest zdumiewający, radzi sobie wspaniale. Bardzo miłym zaskoczeniem była informacja iż ten model jaki ja posiadałem był po policyjny i silnik po wzmocnieniu generował 90 KM.
Skrzynia biegów jest bardzo elastyczna a zwłaszcza gdy mamy fiacika wyposażonego w 5-cio biegówkę. Jedno zastrzeżenie - fiacik lubi niskie obroty.
Jak kto lubi - zawieszenie jest bardzo miękkie ale za to przy znacznym obciążeniu dosłownie sie płynie po naszych polskich dziurach i nierówności są nieodczuwalne. Minusem zawieszenia jest to iż siedząc na tylnej kanapie na zakrętach można znaleźć się po drugiej stronie kanapy.
Duże szyby zarówno z przodu, z boków jak i z tyłu samochodu ułatwiają manewrowanie i poszerzają zakres widoczności.
Troszeczkę denerwuje dostęp do przycisków odpowiedzialnych za wentylację, światła, ogrzewanie tylnej szyby i światła awaryjne. Hamulec postojowy jest po ręką a drążek zmiany biegów poprzez swe specyficzne zakrzywienie umożliwia bardzo wygodną zmianę biegów.
Nie mam zastrzeżeń, miło zdziwił mnie nawiew który chłodzi powietrze od razy mimo iż samochód stał wiele godzin na słońcu. Ogrzewanie jest dobre i w samochodzie od razu robi się ciepło.
Fiat jest samochodem dużym i na tylnej kanapie mieszczą się spokojnie 3 osoby, wysocy ludzie nie mają problemu z wyprostowaniem sie. Siedzenia są wygodne i dłuższa podróż nie sprawia problemów - chociaż spotkałem sie z różnymi opiniami.
Silnik słychać zawsze i w każdej chwili, lecz mi się dźwięk podoba i nie miałem nigdy o to do fiacika pretensji. Osobiście jestem zwolennikiem słyszenia silnika gdyż można łatwo kontrolować jego pracę i nie dopuścić np. do "grania" zaworów a to uczy prowadzić i prawidłowo eksploatować samochód.
Fiat 125p. z silnikiem 1500 lubi wypić. Zużycie paliwa zależy od nogi kierowcy i doświadczenia z tym samochodem. Mi spalał więcej a mojemu tacie mało.
Za małe pieniądze dostaniemy kawał dobrego polskiego muscle car´a z którego będziemy zadowoleni.
Samochód jest dosyć specyficzny. Przez wiele lat może nie sprawiać żadnych problemów a z drugiej strony niektórzy narzekają na naprawy. Jeżeli występują jakieś usterki to są one spowodowane złą eksploatacją pojazdu - zawsze zaznaczam że jest to bardzo specyficzny samochód. Usterki są łatwe do naprawy - osobiście z mojej winy wyleciał przegub wahacza i przez ponad godzinę używając jako brechy drążka lewarka udało sie z powrotem wbić przegub w wahacz i dojechać przez całe miasto do domu. Po 15 latach eksploatacji pojazdu pękają tylne resory więc lepiej je wymieniać co 10 lat - są tanie a wymianę można dokonać samodzielnie.
Oprócz pęknięcia resorów i rozłączenie sie przegubu z wahaczem nie było poważnych usterek. Samochód jest w stanie wiele wytrzymać i wybaczyć. Samochód dobiło pęknięcie poprzecznicy - dało by się naprawić ale decyzja zapadła - zsyłka na złom.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 70KM 51kW [l/100km]

10,8