Ocena kierowcy - Fiat 126p "Maluch" Hatchback 3d

peugeot406st, 10 lat temu
Rok produkcji 1988
Fiat 126p
Silnik : Mimo wszystko silnik, nie oszczędzałem go i powinien już praktycznie po kilku dniach być do wymiany a wytrwał ze mną aż 2 lata!
Karoseria : Koszmarny stan blacharki!
Silnik : Musiał być wymieniany.
Gdybym to pisał 30 lat temu to zapewne moja ocena była by najniższa, ale ze względu na śmieszne ceny "maluchów" w dzisiejszych czasach (choć niektóre są bardzo drogie) nie napiszę nic złego na to auto gdyż jest ono po prostu kultowe i dziś jest ono maskotką Polskiej Motoryzacji. Jeżeli ktoś wymaga od takiego auta jak "maluch" nie zawodności, trwałości różnych elementów we wnętrzu auta jak i stanu blacharskiego za cenę jednej wypłaty to niech sam sobie odpowie na jakim poziomie się znajduje lub jaka jest jego motoryzacyjna wiedza. Nasi ojcowie się złościli na 126p a my je szanujmy!
Wbrew pozorom był bardzo odporny! Nie raz mi się zdarzyło go po prostu przegrzać czy jechać sporą ilość kilometrów...bez oleju w silniku.
No trzeba było uważać aby nie redukować do jedynki gdyż była nie synchronizowana a także zdarzało się nie rzadko poprawiać "lizak", który często się poluźniał.
Było nieźle. Hamulce ok, zawieszenie ok, prowadzenie ok.
No w tym aucie można było zobaczyć wszystko...
.yyy przeciętna...
Jaka wentylacja i jakie ogrzewanie?!
Jako, że to "maluch" to wybaczam tą przestrzeń i oceniam na przeciętnie a nie na źle. Z tyłu miejsca na pewno więcej niż w np: Oplu Tigra I.
Proponuję wystawić głowę przez okno jak się jedzie gdyż na pewno będzie ciszej niż w środku auta.
Części jeszcze kilka lat temu były śmiesznie tanie, ale ponieważ 126p na drodze już coraz mniej to i za części np: na szrotach sobie więcej liczą. Mimo wszystko daję najwyższą notę bo to i tak tanie auto w utrzymaniu w kontekście OC, spalania, serwisów (samemu 99% można naprawić) i wspomnianych części.
No tutaj do oceny i komentarza kłaniają się nam niemal dwie epoki. Jeżeli mówimy o jakości w stosunku do ceny 30 lat temu to mijało się to z celem bezwzględnie. Dziś a już na pewno w połowie pierwszej dekady 21 wieku stosunek jakości do ceny był wypoziomowany chyba najbardziej. Można było kupić za 1/4 wypłaty auto na tanie dojazdy do pracy i mieć gdzieś to, że odpada nam lusterko czy nie działają wycieraczki albo w lecie ogrzewa nas ciepło silnika a zimą musimy w jednej ręce trzymać kierownicę a w drugiej skrobaczkę do szyb. To wszystko się nie liczyło bo kupiliśmy go za grosze.
Drobnych usterek w maluchu było tyle, że on sam chyba nie jest zbudowany nawet z tylu części.
Oj zdarzało się, że przegnił...i złamał się na pół i wiele innych.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.65 24KM 18kW [l/100km]

5,3