Ocena kierowcy - Fiat 126p "Maluch" Hatchback 3d

azrael_tear@poczta.onet.pl, 20 lat temu
Rok produkcji 1987
Fiat 126p
Maluch to bardzo fajne małe autko lecz właśnie wielkość jest jego główną wadą. Ogólnie jednak wszędzie nim dojedziemy a nawet jak coś się stanie to możemy spróbować sami to naprawić. Nie musimy od razu dzwonić po mechanika. Uważam że maluch to najlepsze auto dla początkującego kierowcy gdyż nie ma zbyt dużej mocy i można naprawdę nauczyć się jazdy.
Bez podrasowania zamknąłem licznik na trasie Katowice - Sosnowiec (jechałem ja i jeden pasażer) więc uważam że z silnika idzie sporo wyciągnąć ale czuć trochę brak mocy.
Skrzynia ma fajne 3 pierwsze przełożenia (szkoda że jedynka nie jest synchronizowana). 4 bieg służy tylko i wyłącznie do jazdy ekonomicznej.
Układ jezdny jest dobry ale ma kilka wad. Auto ma tendencję do przechyłów na zakretach. Zawieszenie jest trochę za miękkie. Układ kierowniczy pracuje jednak dosyć precyzyjnie. Trzeba jednak pamiętac o częstym smarowaniu zwrotnic i sprawdzaniu gałek.
Widoczność w maluchu jest dobra. Lepsza niż w niektórych nowszych autach. Problemem może byc widoczność do tyłu gdyż lusterka nie są zbyt duże i mają tendencję do drgań. Ponadto starsze modele (takie jak mój) nie posiadają prawego lusterka bocznego co utrudnia jazdę na drogach ekspresowych i autostradach.
Tu bedzie krótko. Do wszystkiego jest łatwy dostep gdyż jest to małe auto.
To jedna z większych wad maluszka. W zimie musi minąć trochę czasu nim auto się nagrzeje gdyż nie rozwiązano zbyt dobrze systemu nadmuchu ciepłego powietrza. W lecie natomias w maluchu jest niemiłosiernie gorąco. Na szczęście w nowszych wersjach jest montowany wentylator. W starszych wersjach, tych z trójkątnymi szybkami, można szeroko otworzyć małe okienka. Wtedy chłodne powietrze będzie pod dużym ciśnieniem zasysane do środka. W ten sposób można bardzo szybko przewietrzyć samochód. Niestety nie tak powinno to być rozwiązane.
No i największa wada. Kierowca i pasażer z przodu moga jeszcze jako tako mówić o komforcie. Jeśli dodatkowo samochód posiada fotele lotnicze to nawet wygodnie. Jednak z tyłu jest tragedia. Dwie drobne dziewczyny się zmieszczą bez problemu. Jednak dwóch potężnych facetów bedzie miało problem. Jednak wszystko da się zrobić. Niestety nie zmienia to faktu że jest to bardzo ciasny pojazd.
I kolejna wada. Samochód jest bardzo głośny. Szczególnie to slychać gdy mamy otwarte okna lub włączony nadmuch ciepłego powietrza.
Zużycie paliwa w moim maluchu jest bardzo zróżnicowane. Jeśli samochód przejdzie wszystkie regulacje to na trasie pali ok. 4,5 l/100 km ale jeśli np. jest źle ustawiony zapłon i kilka innych rzeczy to może sie zdarzyć że będzie palił (w mieście, w zimie) nawet 9 - 9,5 l/100km. Wszystko zależy od przygotowania auta. Koszty napraw są bardzo niewielkie w porównaniu do innych samochodów.
Cena zależy od modelu. Więc nalezy szukać szukać szukać.
Ja inaczej zinterpretuję to pytanie. Maluch często ma jakieś drobne usterki. Jednak do ich naprawy wystarczą 4 klucze i śrubokręt.
Przez 18 lat jakie mam to auto zdarzyła mi się jedna powazniejsza awaria. Ostatnio ułamał się jeden ząb na zębatce pierwszego biegu. Ale udało mi się w ciągu 2 dni to zreperować. Po 14 latach trzeba było wymienić tylne wahacze. Reszta napraw wynikała po prostu ze zuzycia się części a nie z powodu usterek. Zresztą większość części powinna się zepsuć duuuuużo wcześniej. UWAGA !!!! Zalecam kupować tylko fabryczne części gdyż te z prywatnych zakładów to szmelc (szczególnie poduszki pod skrzynię biegów).

Usterki Fiat 126p "Maluch"

Fiat 126p "Maluch" – wystepowanie usterek w zależności od przebiegu

Fiat 126p "Maluch" Hatchback 3d