Ocena kierowcy - Fiat 500 II Hatchback 3d

PaDRE, 10 lat temu
Rok produkcji 2012
Fiat 500 II Hatchback 3d 1.2 69KM 51kW 2007-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Układ jezdny, to jak ten samochód się prowadzi.
Inne : brak
500kę kupiliśmy dla Żony, jako drugie auto w rodzinie. Wybieraliśmy między Chevroletem Sparkiem, Kią Picanto a właśnie Fiatem. Pomimo że 500ka była najmniej rozsądnym wyborem, została wybrana. Spark odpadł w przedbiegach, ilość miejsca w środku i moje uwadzanie kolanami o konsolę środkową całkowicie go zdyskwalifikowało. Picanto prowadziła się świetnie, miejsca w środku nie brakuje...ale nie miała tego "czegoś" co posiada każda 500ka, nie miała charakteru. Po roku użytkowania przedstawiam swoje spostrzeżenia z użytkowania Fiata... mimo że jest to samochód Żony, często nim jeżdżę...bo lubię:) 500ka jest czerwona z białymi akcentami i białą szachownicą na dachu, wygląda naprawdę super. Pomimo że jestem normalnym facetem, bez skłonności homoniewiadomo, po prostu lubię ten samochód, traktuję go jak zabawkę i cieszę się jazdą nim. Jedyne co zauważyłem na niekorzyść 500ki to fakt że wkurzam wielu kierowców samą obecnością na drodze, hehe:)ale myślę że to po po prostu zazdrość:)
Póki co nie mam żadnych zastrzeżeń do mechaniki Fiata, wszystko działa, żadnych wycieków, usterek... jedynie światło do jazdy dziennej poluzowało się, ale zostało to bez szemrania naprawione na gwarancji przez Aso Fiata. Dźwięk silnika jest całkiem przyjemny dla ucha.. jedyne do czego mógłbym się przyczepić - 10-20 koni mechanicznych więcej i byłoby naprawdę super:)
Czasami 5ka wymaga skupienia przy jej wrzucaniu, ale nie sprawia to większych problemów. Pozostałe biegi wchodzą gładko, a gałka skrzyni biegów - jej wygląd - sprawia że aż miło się je zmienia:) Skrzynia jest bardzo dobrze zestopniowana, 5ką jest na tyle długa że prędkość 120-130km/h nie jest o dziwo okupiona przeraźliwym wyciem silnika, przy wyższej prędkości jest już gorzej...ale nie jest to wadą, nie przesadzajmy:)
Fiacik naprawdę przyjemnie się prowadzi, nie spodziewałem się że aż tak będzie trzymał się zakrętów przez co można nim jeździć "zadziornie" o pewnie. Jedyne zastrzeżenia mam do wspomagania kierownicy - jest zbyt czułe, ale to standard w elektrycznym wspomaganiu Fiata - trzeba się przyzwyczaić.
Samochód ma genialny kształt - do podziwiania, przy jeździe szerokie słupki nie ułatwiają sprawy, jednak nie ma tragedii. Do tyłu to już inna bajka, widoczność jest ograniczona przez mała wysoko umieszczoną szybkę, zamówiliśmy czujniki parkowania i z nimi nie mam zastrzeżeń.Lusterka także duże i ułatwiające manewry. Generalnie samochodzik jest malutki i bardzo zwrotny więc manewrowanie nim jest przyjemne.
Wszystko jest pod ręką, jasne logiczne i czytelne...no może zegary z dużą ilością informacji i ciekawie wmontowanym obrotomierzem wymagają przyzwyczajenia, ale szybko można się w nich połapać.
Żadnych zastrzeżeń, mamy manualną klimę i spisuje się świetnie. W zimie ogrzewanie szybko zaczyna nagrzewać tą małą puszeczkę.
W 500ce jest naprawdę sporo miejsca, pomimo że to miejski samochód, nie widzę problemu żeby w dwie osoby + dziecko jechać nim na wakacje lub w dłuższą trasę - jest tam naprawdę dużo miejsca z przodu. Z tyłu zdarza mi się czasami jeździć ale z racji że mam 190cm wzrostu nie jest to najlepszy pomysł. Dach opada a ja zawadzam o niego głową, ale osoby trochę niższe nie będą miały z tym żadnego problemu, dla dzieci to już w ogóle frajda:) Bagażnik zadziwiająco pojemny jak na taki kompaktowy samochodzik.
Do elementów stylizacyjnych 500ki należy goła blacha widoczna od środka. Stylizacyjnie jest to genialne, wnętrze dzięki temu zyskuje niepowtarzalny klimat...ale dla wyciszenia całości ma to raczej kiepskie skutki. Po przesiadce z mojego BMW mam często wrażenie że któreś drzwi są niedomknięte lub szyba uchylona...cytując klasyka "ten typ tak ma". Tyle tylko że w żaden sposób mnie osobiście to nie przeszkadza. Przy wyższych prędkościach 130-150km/h szum powietrza i dźwięk silnika jest bardzo głośny, ale nie mogłoby być inaczej:)
Jak na razie jedyne koszty to przegląd gwarancyjny w Aso + paliwo i płyn do spryskiwaczy, oby tak dalej!
Udało nam się kupić 500kę na wyprzedaży rocznika, wersję Color Therapy z czujnikami parkowania, oponami zimowymi i szachownicą na dachu (swoją drogą ta naklejka kosztuje normalnie 1400 zł !) za 38 500,00 zł co uważam za świetną cenę! Oczywiście cały czas biorę pod uwagę design 500ki który ma wpływ na cenę, tak oryginalny i wyróżniający się samochód w tej cenie to naprawdę okazja!
Jedynie uszkodzone mocowanie reflektora do jazdy dziennej, naprawione na gwarancji.
Brak...ale samochód jeszcze pachnie nowością i ma zrobione 4000 km więc myślę że to normalne:)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 69KM 51kW [l/100km]

6,8