Ocena kierowcy - Fiat Brava

Silnik 1.9 JTD 105KM 77kW
Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Brava 1.9 JTD 105KM 77kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Oszczędny, bezaawaryjny, elastyczny. Na drugim miejscu karoseria, w swoim czasie bardzo atrakcyjna i nowatorska.
Auto wygodne z dość dużym bagażnikiem. W tej wersji silnikowej oszczędne. Ładne wnętrze. Jednak zawieszenie stanowczo za niskie, wycieczki w tzw. teren mogą się skończyć uszkodzeniem, a zimą zakopaniem w śniegu. Auto należy ocenić dobrze, ale ze względu na to co przed chwilą napisłem po raz drugi bym go nie kupił.
Silnik oszczędny i elastyczny. Trochę za mało dynamiczny przy niskich obrotach.
Skrzynia biegów bez zarzutu. Biegi "wchodzą" precyzyjnie. Jak dla mnie dobrze zestopniowania.
W większości opinii nie ma zarzutów co do zawieszenia. Moim zdaniem w aucie w wersji JTD 105 zawieszenie jest zbyt twarde. Czuje się każdą nierówność drogi. Jazda po drogach żwirowych, gdzie często tworzy się tzw. "tartka", jazda z większą szybkością jest prawie niemożliwa. Samochód ma bardzo mały prześwit, przy często spotykanych na naszych drogach koleinach haczy się podłogą o asfalt. Konkluzja jest taka, że jest to auto na dobre równe drogi.
Przód bardzo dobra, tył poprawna.
Nie mam specjalnych zarzutów, chociaż porównując to auto ze współczesnymi konstrukcjami mogłoby być więcej schowków, czy uchwytów. Design wnętrza bardzo mi odpowiada, szczególnie w porównaniu z mało ciekawymi wnętrzami aut niemieckich. W tym akurat Fiat jest dobry.
W wersji z klimatyzacją nie mam żadnych zarzutów. Może jedynie to, że nie ma osobnego nadmuchu dla pasażerów (dostępne w Marei).
Z przodu bardzo dobrze, z tyłu dobrze. W innych autach tej klasy bywa gorzej.
Silnik przy prętkości powyżej 100 km/h jest głośny. Radia raczej się nie posłucha.
Oczywiście biorąc pod uwagę, że jest to silnik 1900.
Kupiłem auto roczne z małym przebiegiem, więc dla mnie był to bardzo korzystny zakup. Jednak nowe z dodatkowych wyposażeniem w wersji JTD105 stanowczo z drogie.
Po kliku latch użytkownia skruszał guma, którą powleczone zostały klamki drzwi.
Brakuje mi w tej skali oceny "bardzo dobrze", taką właśnie bym dał. Doskonale nie jest bo uległ awarii przepływomierz powietrza (800 zł w serwisie, 500 zł zamiennik). Ale jest lepiej niż dobrze, bo więcej awarii nie było.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 105KM 77kW [l/100km]

8,2