Ocena kierowcy - Fiat Doblo I

Doblas, 9 lat temu
Silnik 1.9 JTD 101KM 74kW
Rok produkcji 2003
Fiat Doblo I 1.9 JTD 101KM 74kW 2000-2006 - Oceń swoje auto
Silnik : Super spalanie przy tej masie, duża ładowność.
Układ elektryczny
Zawieszenie
Auto zakupiłem półtora roku temu. Jest to wersja Malibu. Początkowo, jak każy, wahałem się przed zakupem tego wozu, posiłkowałem się oczywiście opiniami z autocentrum, jakże by inaczej :) Po bardzo długich poszukiwaniach mojego modelu (po drodze zmieniałem zdanie i szukałem seata leona - 20/20 aut bite) znalazłem wreszcie takiego doblasa jakiego szukałem:) Po roku użytkowania mogę powiedzieć ze jestem zadowolony z tego auta. Aczkolwiek nie jest kolorowo na każdym kroku :) Drobne usterki nie utrudniają użytkowania aczkolwiek potrafią być uciążliwe np: usterki oświetlenia wewnętrznego (jakieś lipne styki) ale samemu można sobie poradzić. Z poważniejszych usterek mogę wymienić awarię alternatora a dokładnie układu prostowniczego który się przepala, a winę za to ponoszą konstruktorzy którzy ograniczyli rozmiary alternatora przez co układ się przegrzewa- niestety tak usłyszałem - o ile się będzie dało będę regenerował te podzespoły. Mimo to mechanik nie pocieszył mnie - max dwa lata exploatacji i znowu regenaracja - no trudno ;) Teraz coś z milszych rzeczy, auto prowadzi się bardzo fajnie, duża ładowność ( beczka 1000 litrów na europalecie wchodzi bez problemu:)) duże lusterka, dużo miejsca w kabinie, nad głową; Spora ładownosć, przewoziłem 600 kg ładunku plus 3 osoby i całkiem nieźle sobie radził ten byk :) Spalanie jak najbardziej pokrywa się z tym o którym tu czytałem czyli jest bardzo ok. Jeśli chodzi o silnik to od wymiany do wymiany nie dolewam NIC. Pracuje równo i świetnie aczkolwiek czuje że już niedługo będę musiał zmienić dwumas. Poza tym zero uwag. Klima, centralka i pozostała elektryka działa bez problemu. Minus tego kobivana to tanie plastiki ale idzie je przeżyć ;) Podsumowując jest bardzo OK. Mam nadzieję ze jeszcze długo mi posłuży:)
Dobra kultura, niskie spalanie, zero dolewania miedzy wymianami. Nieraz trzeba dać więcej gazu przy ruszaniu aby nie 'zmulić' zle to może byc juz wina sprzęgła. Ogólnie silne 5!
Wsteczny nieraz 'przychaczy' ale nie jest to zbyt uciążliwe, ot taka jego fanaberia :)
Wspomaganie działa ok, nie mogę się przyczepić. Aczkolwiek drążki kierownicze szybko się zużywają.
Duże szyby, duże lusterka, stosunkowo wysoka pozycja kierowcy, regulacja fotela w dwóch płaszczyznach - mnie nie potrzeba więcej.
Wszystko co potrzebne jest pod ręką, nie tylko podłokietnik. Dobre podświetlenie deski. Schowek nad głowa jest super poręczny - dobry pomysł.
Klima nie wyrabia w dłuższych trasach aczkolwiek tragedii nie ma. Ogrzewanie jest dobre ale zanim cała objętość auta się zagrzeje - to nieraz dojadę już na miejsce :)
Chyba nie ma w tym segmencie bardziej przestronnego nadwozia.
Tutaj cudów nie ma. Strasznie głośno się robi przy otwarciu szyb w kabinie i przy prędkości powyżej 100 na/h. Taki urok :)
Jeśli chodzi o częsci to są bardzo tanie, naprawy z racji prostej konstrukcji również nie zrujnują portfela.
Przy zakupie trzeba liczyć się z tym że Fiat to nie BMW ani Opel a już na pewno nie Mitsubishi - tu usterki (te drobne) będą sie zdarzać. Silnik JTD z kolei nie powinien przynosić żadnych dodatkowych kosztów prócz własnej eksploatacji.
Wspomniane w ocenie ogólnej. Potrafią pokazać każdemu na czym polega włoski temperament :)
Na razie tylko alternator :) Nie jest źle :)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 101KM 74kW [l/100km]

6,1