Ocena kierowcy - Fiat Doblo I

Tomasz, 18 lat temu
Silnik 1.9 JTD 101KM 74kW
Rok produkcji 2003
Fiat Doblo I 1.9 JTD 101KM 74kW 2000-2006 - Oceń swoje auto
Niestety ocena nie jest wysoka. Wymiana mechanizmu wycieraczek, po całej serii mniej lub bardziej kosztownych napraw, przesądziła o opinii. Nie kupię już FIAT-a!!! Gdyby nie te usterki, Doblo Malibu naprawdę byłby super samochodem. Przede wszystkim bardzo praktycznym, szczególnie gdy się wykorzystuje go prywatnie do wszelkiego rodzaju aktywności - turystyki. Ale naprawdę są granice naprawiania drobiazgów:-(
Kultura pracy bardzo wysoka. Trochę głośny na zimno, ale tak mają przecież wszystkie diesle. Po rozgrzaniu całkiem cichy. Elastyczność też co najmniej bardzo dobra. Moje pomiary wykazują: IV bieg 60-100 - 7,5 s V bieg 80-120 - 9,5 s
Na razie wswzystko wporządku, więc ... doskonale
Tu niestety ciągle jakieś końcówki, podkładki, gumki, etc. muszę wymieniać, a nie jeżdżę terenowo.
Doskonała do przodu i na boki. Do tylu znacznie gorzej. A lusterka boczne to chyba jakiś żart konstruktorów. Wielkie, a niewiele widać.
Bardzo dobrze
Niestety, ogromna pojemność kabiny powoduje, że nawet wydajny system ogrzewania/chłodzenia nie będzie wystarczająco wydajny. Stąd tylko przeciętnie
Huge. Teraz w innych samochodach, nawet limuzynach, panuje - dla mnie -ciasnota;-)
Do 100-110 km/h - znakomicie, powyżej tej prędkości dają się we znaki szumy i owiewy.
Generalnie znakomicie. Kilka dni temu - kiedy to ostatni raz mierzyłem - na długiej trasie, przy spokojnej, równej jeździe (100-110 km/h) 5 osób z pełnym obciążeniem + klima Doblo zużył średnio niecałe 4,9 l/100 km. W mieście pali 6,3-6,7l, w zimie co ciekawe tyle samo, przy czym trasy są niedługie, kilkukilometrowe. Trochę więcej pali przy szybkiej jeździe - potrafi zjeść nawet 7,5-8,0l.
Nie najlepiej. Do nieustannej wymiany końcówek drążków, gumek, żarówek, etc, już się nawet przyzwyczaiłem. Tak mi się wydawało. Ale ostatnio do pasji doprowadziła mnie awaria mechanizmu wycieraczek przednich no i konieczność jej wymiany.
Wymieniałem już turbosprężarkę (ok. 30 tys. km), wahacze i stabilizatory (40 tys. km), a teraz śliska się sprzęgło (od 50. tys. km). Choć w przypadku sprzęgła zdania są podzielone: 2 autoryzowane stacje obsłufi FIAT twierdzą, że przyczyną braku przyspieszenia na wyższych biegach (choć silnik zwiększa obroty) jest ślizgajhące się sprzęgło, zaś 2 inne autoryzowane stacje obsługi, też FIAT-a, twierdzą, że powodem tego jest jakiś plastikowy dinks od mieszania powietrza. Po 100 tys. km sprzęgło zostało zregenerowane; okazało się, że przyczyną ślizgania był olej, który skądś kapał (tłumaczyli mi skąd, ale nie pamiętam) na tarczę. W każdym razie jakaś uszczelka była uszkodzona.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 101KM 74kW [l/100km]

5,8