Ocena kierowcy - Fiat Fiorino II

mgorzkiewicz@gazeta.pl, 15 lat temu
Rok produkcji 1991
Fiat Fiorino II 1.3 67KM 49kW 1987-1993 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : niezniszczalne.
Silnik : gaźnik: na wybojach spadają rurki gumowe i trzeba grzebać
Układ hamulcowy : nierównomierny rozkład siły hamowania
Przeniesienie napędu : częste nieszczelności manszet, ale wynika to ze stanu dróg
Jestem czasem zdumiony, bo ładuję na auto ile chcę a FIAT jeszcze jedzie (realny udźwig ok 800 kg). Na codzień, równolegle eksploatowany Punto z 2003 roku sprawia większe problemy (hamulce, wentylacja, elektryka).
Ciężko ocenić, bo "towarowa" skrzynia biegów nie pozwala poszaleć. Jak na gaźnikowca zachowuje się poprawnie, ale samoregulacja ssania lubi szwankować w czasie upałów.
Jeśli chodzi o jazdę z ładunkiem - dobrze dostrojona: krótkie biegi I-III, IV-V to "nadbiegi". Niestety już wytarł się synchronizator III biegu. Jazda "autostradowa" to masakra. Rozpędzenie tego kiosku do 110 kmh trwa wieki.
Przednie zawieszenie mogłoby być solidniejsze - stabilizator niby jest ale czasem czuć jak koła dziwnie zachowują się na wybojach. Tylne... rewelacja: zniesie nawet 750 kg.
Nie mam szyb na pace więc jedynie olbrzymie lusterka ratują sytuację.
Fotel kierowcy o dziwo wygodniejszy niż we współczesnym SC...
Jak działa wentylator nagrzewnicy :) to jest b.dobrze, nawet w zimie. (Mam problem z włącznikiem wentylatora, który lubi nie kontaktować.)
2 osoby mogą wygodnie podróżować, nawet na dłuższe dystanse
Wiem że mam silnik :) , i nie potrzebuję obrotomierza, bo słyszę kiedy ma dość :). Cała buda to jedno wielkie pudło rezonansowe - radio w tym modelu jest zbędne, no chyba że często jeździsz w korku.
miasto (korki): 8-9L poza miastem (80-100km/h): 6.5-7.5L (dużo zależy od wiatru...). Naprawa auta praktycznie we własnym zakresie, więc płacę tylko za przegląd państwowy. Problemem są części: jest ich dużo (pasują od Tipo, Uno, Alfy Romeo), ale FIAT bardzo często zmieniał stosowane elementy i trudno jest coś kupić w ciemno (nawet katalog ePER głupieje).
Rewelacja.
sypie się elektryka i elementy gumowe, reszta sprawa wrażenie niezniszczalnej.
nie stwierdziłem. Auto jeździ i jest nie do zdarcia. Zawsze wróciłem do domu. Nawet ruda ma problemy z tym samochodem - jeśli jest to jest to korozja powierzchniowa (łatwa do naprawy) a nie międzykrystaliczna.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 67KM 49kW [l/100km]

7,7