Ocena kierowcy - Fiat Idea

Pablo, ponad rok temu
Silnik 1.4 i 16V 95KM 70kW
Rok produkcji 2004
Fiat Idea 1.4 i 16V 95KM 70kW 2004-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Jednostka rewelacyjna, prosta konstrukcja, ponoć dobrze znosi LPG, 16 zaworowa głowica co sprawia, że autkiem można w miarę dynamicznie się przemieszczać
Karoseria : Zero poważnych ognisk korozji, Delikatne kropki na progach i dołach drzwi tylnych i delikatnie na tylnej klapie w okolicach listwy nad tablicą rejestracyjną, co jak na Fiata uważam za wynik rewelacyjny
Przeniesienie napędu : Skrzynia biegów delikatna
Ma pewne niedociągnięcia, ale ogółem bardzo dobry samochód.
Silnik pancerny, potrafi przeżyć i się nie zatrzeć nawet po jeździe poniżej stanu oleju(efekt awarii czujnika ciśnienia oleju)
Skrzynia raczej delikatna, robiłem niektóre łożyska bo już mocno były słyszalne
Prowadzi się dobrze, pewnie i dosyc sztywno. Oczywiście mowa tu o prędkościach do 120 km/h bo powyżej już i głośno i nie ekonomicznie
Po 19 latach delikatne kropki na progach i dołach drzwi, ale żadnych dziur i potrzeby interwencji ze strony blacharza, belka tylna też nieco rudawa, ale to możliwe że jeździło po solonych nawierzchniach zanim go kupiłem
Widocznośc rewelacyjna na wszystkie strony, siedzi sie dosyć wysoko co dodatkowo pomaga w obserwowaniu otoczenia
Wszystko na swoim miejscu i pod ręką, obsluga intuicyjna
Chłodzi super a i grzeje bardzo dobrze. Szybko się nagrzewa i schładza (klimatyzacja automatyczna)
U mnie tył robi za bagażówkę (fotele można bardzo praktycznie złożyć i mamy dosyc dużą przestrzeń ładunkową), ale dla 4 osób jest uważam całkiem wygodny i dużo miejsca nad głową nawet dla wysokich
Tu raczej średnio. Do 100 km/h bardzo przyzwoicie, powyżej juz słychać silnik, który nie jest może jakoś strasznie uciążliwy ale wyższe obroty robią swoje i troche też pęd powietrza opływającego dosyć wysokie jak by nie patrzyc nadwozie. 120 km/h uważam za granice przy zachowaniu komfortu akustycznego
Cześci bardzo tanie i ogólnie dostępne w ogromnej ilości zamienników od tanich do droższych
Jako nowego cena na rynku polskim była chyba mocno przesadzona stąd mała popularność w Polsce i szybko zniknął z oferty, natomiast na rynku zachodnim już znacznie lepiej było bo troche używanych można znaleźć właśnie z importu. Ja kupiłem używany w 2020 za 6.300zł i uważam że biorąć pod uwagę wyposażenie, i jego ogólną bezawaryjność do dnia dzisiejszego (60 tys km przejechanych) za świetny wybór
W sumie to nic wielkiego się nie dzieje, raz sonda lambda, i czujnik cisnienia oleju
W skrzyni biegów poddały się łożyska i byla konieczna jej rozbiórka z wymianą tych elementów, ale możliwe że wcześniejszy właściciel ciągnął na haku więcej niż mógł. Reszta podzespołów nie stwarza problemów

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 16V 95KM 70kW [l/100km]

5,4