Ocena kierowcy - Fiat Marea Sedan

Artur, 15 lat temu
Silnik 1.6 16V 103KM 76kW
Rok produkcji 1997
Fiat Marea Sedan 1.6 16V 103KM 76kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
Inne : Sczerze mówiąc to nic.
Szmelc i badziewie! Tanie (w zakupie), w miarę przestronne, dosyć żwawe (ale paliwożerne)auto dla kogoś, kto ma do dyspozycji nieduże pieniądze a nie chce jeździć np. dwudziestoletnim Audi. Krótko mówiąc - samochód pełen niespodzianek - nigdy nie wiesz czym Cię zaskoczy (i to nie w pozytywnym znaczeniu tego słowa). Do jazdy po mieście może i się nadaje (zawsze to jakiś warsztat w pobliżu się znajdzie jakby co) ale na trasy zdecydowanie nie polecam!
Na wolnych obrotach pracuje cicho i równo ale niestety jest wtedy ospały. Zaczyna \"ożywać\" dopiero powyżej 3.000 obrotów lecz staję się wtedy bardzo głośny, a powyżej 4.000 wręcz ryczy. Jest dość zrywny i elastyczny. Niestety w mojej \"Maryśce\" po dwóch miesiącach eksploatacji przeze mnie przy przebiegu 200.000 km silnik dosłownie się rozsypał mi w trasie!!!
Najbardziej wnerwia wsteczny - trudno go wbić bez zgrzytu nawet przy maksymalnym wysprzęgleniu. Pozostałe biegi wchodzą raczej bez większych oporów. Ogólnie bez rewelacji.
Na naszych polskich drogach stosunkowo szybko zużywają się elementy zawieszenia, np pękają sprężyny (mi pękły dwie tylne), wybijają się sworznie oraz łożyska na wahaczach.
Widoczność w miarę dobra. Przeszkadza czasem przedni słupek.
Wszystko co trzeba jest raczej w zasięgu ręki. Przydałby się jakiś uchwyt na napoje. Niestety podłokietnik spełnia swoją funkcję dopiero po maksymalnym odjechaniu fotela do tyłu ale wtedy trzeba by było mieć ponad dwa metry wzrostu.
Ogrzewanie ogólnie kiepskie. Krótko mówiąc grzeje jak chce. Pomimo, że temperatura silnika jest już wystarczająco wysoka potrafi w ogóle nie grzać, po czym nagle zaczyna grzać jak cholera. Trudno ustawić optymalną temperaturę. Po zmniejszeniu pokrętła nawet na 3/4 potrafi za chwilę nie grzać wcale.
Na brak miejsca raczej nie ma co narzekać. Druga sprawa - fotel kierowcy połamał mi się już w dwóch miejscach (podczas miesięcznego zaledwie użytkowania), a wielki nie jestem (176cm wzrostu).
Jak już wyżej wspomniałem - przy wyższych obrotach silnik po prostu ryczy i bardzo jest to słyszalne w środku. Podczas dłuższych tras polecam zażyć wcześniej Panadol :)
Biorąc pod uwagę silnik o pojemności 1,6 i stosunkowo niedużą wagę auta to śmiało można stwierdzić, iż jest on PALIWOŻERNY !!! 12-13L na \"setkę\" to chyba \"lekka\" przesada!
Samochód zdecydowanie nie jest warty swojej ceny. Jakość porównywalna do Daewoo czy innych wynalazków a cena niestety sporo wyższa.
Połamany fotel kierowcy, wariujący centralny zamek, rozpadające się klamki, zacinający się bagażnik.
Przy 200.000 tyś km rozsypał mi się silnik!!!

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 103KM 76kW [l/100km]

11,5