Ocena kierowcy - Fiat Marea Sedan

vaffan, 13 lat temu
Silnik 1.6 16V 103KM 76kW
Rok produkcji 2000
Fiat Marea Sedan 1.6 16V 103KM 76kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
To już moja trzecia Marea. Ta obecna jezdzi jako taksówka. Dzienny przebieg rzędu 300 km nie robi na niej wrażenia. Moją przejeżdżam rocznie ok 60 tyś.km. Wymieniam tylko części eksploatacyjne- mimo, że auto w tej branży zużywa się dwa razy szybciej. Wiele częsci w moim egzemplarzu jest jeszcze fabrycznych. Auto tanie w naprawach i nieskomplikowane. Ceny częśći i dostępność-doskonałe. Auto mimo swojego wieku może się podobać wizualnie. Nadwozie jest ocynkowane, nawet 15 letnie egzemplarze nie wiedzą co to rdza. Warto natomiast zadbać o zabezpieczenie podwozia. Nie jest już tak odporne na czas. Tapicerka jest trwała ale w egzemplarzach po liftingu jest z tym niestety gorzej. Nic nie skrzypi i nie wydaje podejrzanych odgłosów. Auto nie lubi tanich zamienników. Nie oznacza to, że mamy kupowac wyłącznie oryginały. Po prostu chytry dwa razy traci... Wbrew opiniom elektryka nie szaleje, psuje się wg mnie jak w każdym innym aucie chociaż ja (odpukać) nie mialem w żadym egzemplarzu z tym problemu. Jeżeli kupimy zadbany egzemplarz, nie będziemy żałować. Ja wszedłem do tej samej rzeki już trzy razy i nie żałuję. Jeżeli będe sprzedawał, to tylko dlatego, że po prostu już mi się znudziła.
Silnik dynamiczny, jak to 16V-lubi wysokie obroty ale staje się wtedy hałaśliwy. Powinien też zużywać litr paliwa mniej na 100 km. Przy poprawnej obsłudze, te motory potrafią zrobić przebiegi rzędu 400-500 tyś.km bez widocznych objawów zużycia. Warunkiem jest terminowa wymiana oleju i jego klasa-co najmniej 10W40. Trzeba dbać o wymianę rozrządu- zaniedbanie i przedłużanie przebiegu kończy się fatalnie a układ w tym silniku jest podatny na zerwania paska.
Podobnie jak z silnikiem- trzeba dbać. Zaniedbania w postaci nie wymieniania oleju, brutalne traktowanie kończą się jednym- remontem lub wymianą. Skrzynie są delikatne ale biegi wchodzą precyzyjnie a skok lewarka jest krótki. Problemy z włączaniem wstecznego biegu- nie zawsze wskoczy za pierwszym razem. Trzeba się do tego przyzwyczaić.
Zawieszenie (kupując tanie zamienniki) trzeba wymieniać co ok 30 tyś.km. Na szczęscie jest to śmieszny koszt. Układ jest prosty, bez kosztownych wielowahaczy. Jeżeli ktoś nie szaleje- będzie zadowolony. Zawieszenie jest ciche- pod warunkiem, że jest sprawne :)
Bardzo dobra. Brak zbędnych bajerów sprawdza się doskonale.Siedzi się dość wysoko co w moim przypadku należy uznać za wadę ale coś za coś. Nie ma problemu z wyczuciem samochodu szczególnie w wersji Weekend.
Wszystko pod ręką. Niczego nie trzeba poszukiwać. Sterowanie szyb jest tam gdzie powinno być- w boczkach drzwi a nie jak w przypadku niektórych aut koło lewarka skrzyni biegów czy na desce rozdzielczej. Podobnie z uchwytami do otwierania bagażnika, klapki paliwa czy pokrywy silnika
Bardzo dobra. Mimo, że to włoski samochód wentylacja jest sprawna, nie ma problemu z parowaniem szyb. Autko ma nawet wyjście na nawiewy na nago dla pasażerów tylnych siedzeń. Fajny bajer.
Auto jest zrobione na płycie samochodu kompaktowego więc cudów nie ma. Można powiedzieć, że jest wystarczająca. Brakuje miejsca na nogi dla pasażerów tylnych siedzień. Dużo schowków.
Kiepskie. Tutaj makarony się nie postarały :) Kwestia przyzwyczajenia. Plastiki nie skrzypią, wszystko jest ładnie spasowane. W tej kwestii nie ma się do czego przyczepić.
Spalanie powinno być mniejsze. Trzeba delikatnie traktowac pedał gazu, szczególnie w mieście. Ceny części i dostępność- rewelacyjna. Zarówno nowe jak i używane części dostępne praktycznie od ręki. Auto proste w naprawach i nieskomplikowane. Naprawy podejmie się każdy mechanik aczkolwiek auto nie lubi partaczy. Trzeba znależc takiego, który nie traktuje \"włochów\" jak zło konieczne.
Auto warte swojej ceny.
Dobra. Pod warunkiem pamiętania o terminowych wymianach. Włoskie auta trzeba kochać, wyczuwać poważniejsze awarie. Gwarantuję, że auto się odwdzięczy.
To samo co napisałem powyżej. Uważam, ze niczym nie ustępuje tak wielbianym przez nasz naród niemieckim samochodom.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 103KM 76kW [l/100km]

7,2