Ocena kierowcy - Fiat Marea Sedan

rafalpawlowski@wp.pl, 17 lat temu
Silnik 1.6 16V 103KM 76kW
Rok produkcji 1998
Fiat Marea Sedan 1.6 16V 103KM 76kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
FIATY nie bite nie rdzewieją ! A Astry I i Vectry I owszem. Bardzo udane , niezwykle zgrabne i eleganckie kombi za 10-20tys. dobrze utrzymane cieszy oko i odpłaca z nawiązką. Marysieńka i inne Włoszki wymagają od swego partnera wysokiej kultury osobistej i TECHNICZNEJ!!! zdecydowanie dla estety!!! bo na alfę i lancię jeszcze mnie nie stać...:-) Pozdrawiam
silnik o dużej kulturze pracy, szerokim zakresie dostępnych (wystarczjąco wysokich obrotów). Tylko ludzie bezduszni twierdzą ,że buczące golfy i astry mają przyjemniejsze silniki. Fiatowski 1.6 jak i silniki o większej poj. tego producenta brzmią pięknie! szczególnie od 3.5 tys. obrotów.!!! Ważna uwaga: moja marea weekend jest sprowadzona z Niemiec, ma japoński wtrysk i lepsze (zachodnioeuropejskie) ustawienia silnika- wiedza od mojego osobistego mechanika z ASO Fiat, za jego radą Marysieńkę kupiłem!!! Efekt: już od 1.7 tys. obr. pięknie się toczy na piątce w mieście. od 2.2- 2.5 tys. obr. dzielnie przyśpiesza. Przy masie 1300kg jazda pozamiejska w naszych warunkach tylko na 4 i 5 biegu. PO PROSTU DOSKONAŁY, SOCZYŚCIE BRZMIĄCY I ELASTYCZNY SILNIK!
Jak to w Fiatach - z wiekiem padają synchronizatory 1-ki i wstecznego(tego coraz częściej muszę włączać po 2 a nawet 3 razy). Poza tym porządna europejska średnia.
Z racji opon 175/70/R 14 i dość wysokiego nadwozia przy niższych prędkościach dość mocno się przechyla. o dziwo twierdzę , że uwielbiam Maryśką jeżdzić po szybkich łukach- wtedy sprawia wrażenie b. stabilnej. kilkakrotnie byłem zmuszony do "testu łosia"- zadziwiająco pozytywnie! Im cięższa tym stabilniejsza ( 4 osoby i ich bagaże w Marysi na drogach Austrii i Szwajcarii).
do tyłu rewelacja! kombi z wielką prostokątną szybą! plus duże i zgrabne lusterka boczne! nie takie malutkie jak te ´disajnerskie´ w Vectrze II ! jeden minus : gruby słupek ´a´- ciężko jest czasami na osiedlowych lewych zakrętach (90stopni.)
dużo miejsca, duże schowki-fajne schowki, duże boczne kieszenie w drzwiach, guziki jak trzeba i gdzie trzeba. Bardzo ładny kształt kokpitu- włoska szkoła!
jakbym nie dmuchał nawiewami to tylne boczne i bagażnikowe boczne szyby pozostaną zaparowane. na szczęście ma elektryczny 2- funkcyjny szyberdach. Nagrzewa się przyzwoicie szybko.
Szkoda ze nie ma oceny: Wyśmienicie albo Marzenie Rodziny tzn. ´6´ !!! Astry I, golfy kombi, octawie kombi, meganki kombi, corolle kombi etc. są mniejsze! citroen xantia kombi albo laguna kombi- to właściwi konkurenci w tej dyscyplinie. bagażnik wielki i ustawny, z zamykanymi boksami w burtach bocznych.
dla fana ładnego brzmienia silnika-5, dla muzycznego melomana-2, dla nudziarzy (takich co to autkiem z p-tu a do b) - 3.
jak już pisałem - inne sterowanie silnika, lepsza elastyczność procentują: trasa zwykła (90-110km/h)- 6.5l-7.5l; autostrada (130-170km/h)-7.7l-9l, aglomeracja miejska( gaz-hamulec i ruchy pełzające)- lato 10-11l, zima 11.5-zdarzyło się 13.5l! ( przy minus 20-30st., grzanie, radio, nawiewy, tylna szyba?!)
Mocna Piątka!
Uwaga: To nie jest auto dla niechluja, to auto się mści! Wymaga troski i doglądania, dmuchania na zimne! Z fiatami i innymi italiańcami jak z kobietami- jak popieścisz to docenisz i nieraz sie zdziwisz! :-))) trzeba umieć wybaczać i nie być sknerą: 1. Zawieszenie: wachacze, silentbloki, układ kierowniczy i wydechowy doglądać 2. zewnętrzne klamki parcieją i tyle ( w moim ASO za jedną z wkładem 140zł). Poza tym b. dobrze!
To wina naszych dróg i ogólnego narodowego niechlujstwa, że auta wszystkich marek się psują zbyt szybko. Rada: co 2-3 m-ce na przegląd celem wykrycia symptomów awarii( zawieszenie!).
Dziennik kosztów dla Fiat Marea Sedan 1.6 16V 103KM 76kW
11,2