Ocena kierowcy - Fiat Marea Sedan

Billy, 9 lat temu
Silnik 2.0 20V 147KM 108kW
Rok produkcji 1997
Fiat Marea Sedan 2.0 20V 147KM 108kW 1996-1999 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik rewelka, R5 niesamowicie wkręca się na obroty, przy stosunkowo niskim spalaniu i wysokiej bezawaryjnbośći. Spokojnie robię Nią wszystkich dresów w Betach i Golfach, a nawet Punto Abartha.
Układ elektryczny : Czasem są jakieś spięcia i nie działają szyby z tyłu, kwestia bezpieczników.
Inne : Czasem zamek centralny łapie zwisa.
Merry można dostać w naprawdę fajnych pieniążkach, generalnie bogato wyposażony i przestronny samochód, wersja HGT jest niesamowita pod względem osiągów i kosztów eksploatacji.
Tutaj nie ma się do czego przyczepić, R5 działa bez najmniejszych problemów, mimo przebiegu wciąż świetnie wkręca się na obroty, usterki zdarzają się sporadycznie i są zwykle nieszkodliwe.
Skrzynia pracuje świetnie, przy dobrym opanowaniu jej można bardzo szybko operować biegami, chodzi bardzo płynnie, bardzo trwała i bezawaryjna, jedyne co trzeba robić to dolewać oleju.
Mogło być troszkę lepiej, ale nie zapominajmy że jest to rodzinny 5 drzwiowy sedan, mimo masy i rozmiaru bardzo dobrze trzyma się w zakrętach i świetnie reaguje nawet na najmniejszy ruch.
Niestety, fabryczne soczewki dosyć szybko się przepalają, i wraz z czasem słabną, nie pomogą najlepsze żarówki, najlepiej kupić nowe. Generalnie nie jest aż tak źle, gdyż często halogeny świetnie doświetlają to czego soczewki nie.
Wersja HGT posiada w standardzie poszerzony wlot powietrza do chłodnicy i jest minimalnie niższa niż normalne modele, prezentuje się ładnie, i agresywnie ale niestety wciąż widać linię bravo.
Tutaj również nie ma się do czego przyczepić, nie wiem jak z klimatyzacją bo u mnie takowa nie działa, ale ogrzewanie działa bardzo dobrze. Intuicyjne pokrętło temperatury pozwala na dosyć dokładne ustawienie jej, taki troszkę mini climatrocnic ale w wersji manualnej.
Nawet wysocy pasażerowie bez problemu podróżują tym samochodem, sporo miejsca na nogi i głowę, dzielona tylnia kanapa, jak na samochód tej klasy - rewelacja.
Ciezko powiedzieć, bo w mojej Merry zamontowany jest przelot, generalne wyciszenie jest satysfakcjonujące.
Fiat od zawsze był tani w eksploatacji, części są bardzo dobrze dostępne, gdyż bazują na podzespołach bravo, koszty utrzymania nie są wbrew pozorom wysokie jak na tą klasę.
Za moją Merry zapłaciłem 1600 zł, włożyłem w Nią drugie tyle aby naprawić większość rzeczy (wahacze, stabilizatory, amortyzatory, hamulce, drążki, tuleje, ręczny plus kilka innych). I na bieżąco jest serwisowana po niedużych kosztach.
Raczej nie zdarzają się, a jeśli nawet to zwykle jest to chwilowe i naprawiane samodzielnie, zwykle elektryka.
Miałem dwie sytuacje kiedy odmówiła posłuszeństwa, ale pamiętajmy że była troszkę tyrana, raz była to kwestia szczotek rozrusznika, drugi raz czujnika temperatury silnika, naprawione w małych pieniądzach.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 20V 147KM 108kW [l/100km]

12,0