Ocena kierowcy - Fiat Marea Sedan

marcin, 18 lat temu
Silnik 1.9 TD 75KM 55kW
Rok produkcji 1998
Fiat Marea Sedan 1.9 TD 75KM 55kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
Elegancki i przestronny samochód z wielkim bagażnikiem. Dobry wybór dla młodej rodziny z dziećmi. Niezłe wyposażenie (klima, el. szyby, poduszki, wielofunkcyjne radio fabryczne). Tylko silnik za słaby do dynamicznej jazdy - 100KM to minimum.
TD z 75KM to za mało. Trzeba dobrze planować wyprzedzanie TIR-ów, a o sprincie spod świateł też można zapomnieć. Plusem jest dość dobra kultura pracy oraz długie przebiegi (ten silnik nie jest wysilony - to tzw. soft TD).
Precyzyjna, chodzi lekko - przy mrozach bywają niekiedy problemy z wrzuceniem wstecznego za pierwszym razem.
Zawieszenie dość twarde i przenosi nierówności na drodze, ale daje dobrą stabilość podczas jazdy. Niestety, szybko się zużywa.
W sedanie do tyłu kiepściutko. Do przodu nie najgorzej, chociaż słupki najwęższe nie są.
Ergonomia bez zarzutu - sterowanie wszystkimi funkcjami intuicyjne, obsługa radia w kierownicy, podnośniki elektrycznych szyb w drzwiach a nie na podłodze. Wygodna regulacja wysokości fotela i kierownicy.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby klima działał w temteraturach poniżej 5 stopni C. Ale Fiat wymyślił, że klima jest potrzebna tylko latem - i sprężarka nie chodzi poniżej 5 st. C. Efekt - ciągle zaparowane szyby zimą, wilgoć w aucie.
Wygodnie i przestronnie z przodu i tyłu. Dla 4-osobowej rodziny w sam raz.
Diesel - a więc głośno. Czasem coś zastuka, zaskrzypi w plastikach deski rozdzielczej.
Diesel - a więc oszczędny. Wprawdzie nie tak, jak obecne TDi, ale ujdzie. Do 7l/100km nigdy nie doszedłem.
Jakość nie najgorsza - nie psuje się tak często, jak mówią złośliwi. Samochód dobrze wyposażony jak na tą cenę i przestronny. Polecam młodym rodzinom - ale raczej Marea Weekend TD 100KM.
Z drobiazgów: przy 205000 km wysiadł mi obrotomierz. Poprzedni właściciel mówił po holendersku - nie mam pojęcia czy coś mu się psuło. Aha, i oczywiście częste wymiany elementów zawieszenia.
Przy 210000 regeneracja turbosprężarki - nie padła, tylko zaczęła cieknąć. Wolałem nie czekać.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TD 75KM 55kW [l/100km]

5,9