Ocena kierowcy - Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d

aver@vp.pl, 14 lat temu
Silnik 1.4 8v 77KM 57kW
Rok produkcji 2008
Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d 1.4 8v 77KM 57kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : Trzeba uważać by nie zostać na szybie. I DESIGN AUTA
Zawieszenie : stuki, głośna praca zawiesenia
Karoseria : klamki tylnych drzwi
Inne : trzaskające przednie drzwi
Generalnie auto jest bardzo fajne, ładne, wygodne i w mojej wersji bardzo dobrze wyposażone. Niestety całokształt psują wymienione powyżej drobne usterki które producent już dawno powinien wyeliminować, tym bardziej, że od momentu rozpoczęcia produkcji minęło pare lat. Ale poza tym myślę, że autko godne uwagi potencjalnego nabywcy.
Jak na 77KM silnik chodzi całkiem nieźle, choć osobiście polecam jakiś mocniejszy. Jest dostępna wersja 95KM i pewnie lepiej sobie radzi z ważacym przeszło tonę autem, ponadto ma 6 biegów co pozwala na redukcję hałasu przy wyższych obrotach i obniżenie spalania.
Mam skrzynie MTA czy automat. Dla sprostowania nie jest to typowy automat a skrzynia zautomatyzowana tzn. zwykłe sprzęgło sterowane hydrauliką prze komputer. Skrzynia sprawuje się poprawnie, wygodna zwłaszcza w mieście. Fajną sprawą jest możliwość włączenia trybu ECO który nie piłuje silnika i zmienia obroty nawet przy 1900obr/min i obniża spalanie. Jedyne co można by zmienić to dłuższe przełożenia, przy 100km/h prawie 3500obr to już troche sporo.
Co do prowadzenia to bez zastrzeżeń, przyczepnośc ok, nie buja na zakrętach, hamulce żylety. Niestety zawieszenie jest strasznie głośne, słychać każdą nierówność na drodze. Tak nie powinno być, dziwie się, że do tej pory nic w tym kierunku fiat nie zmienił.
Słupki troche przeszkadzają ale to dolegliwość nowych aut. Ogólnie jest niezle. Mam czujniki cofania, to sporo pomaga.
Wszystko poprawnie i intuicyjnie.
Ogrzewanie działa wydajnie, klima rownież. Podgrzewanie lusterek włącza się wraz ogrzewaniem tylnej szyby.
4 osoby spokojnie wygodnie mogą pojechać w długą trasę i nie będą narzekać. Bagażnik przeciętny w tej klasie.
Silnik jest w miare dobrze wyciszony, niestety nie można tego powiedzieć o zawieszeniu. Pod tym względem jest nieprzyjemnie.
Wartości podawane przez producenta to fikcja, trzeba średnio koło litra dodać. Na trasie średni koło 6,2-6,8 litra, w mieście 7,2-8,0 litra. Oczywiście zależy od dynamiki jazdy. Ja nie szaleje, choć żółwiem nie jestem.
Cena całkiem przyzwoita do jakości całego auta. Troche niezrozumiała jest polityka firmy w kwestii pakietów przy dobieraniu dodatkowego wyposażenia - zamawiając skrzynię automatyczną musiałem dokupić gniazdko zasilania w bagażniku. Z kolei nie można zamówić podłokietnika bez lędźwiowej regulacji fotela, a za wszystko z osobna się płatci. Trochę to nie na miejscu. Uwaga - w aso naciągają podczas przeglądu okresowego.
Niestety sporo tego jak na nowe auto: 1/ niekiedy problem z zamykaniem tylnych prawych drzwi (smarowanie zamka) 2/ problem \"klamek\" tylnych drzwi - serwis bezradny (ASO \"ten model tak ma\"), 3/ za nisko pryskające spryskiwacze (założyli podkładki), 4/ złe spasowanie reflektora przed.(poprawiono) 5/ złe spasowanie schowka (wyregulacja) 6/ piszczący wentylator (smarowanie pomogło), 7/ trzaska plastik od naniewu centralnego przy zmianie temetatury nawiewu - tandenty materiał 8/ trzaskają przednie drzwi przy zakrętach, hamowaniu, ostrzym przyśpieszaniu, wybojach,
1/ Głośne zawieszenie z którym ASO nie potrafi sobie poradzić. Raz wymienili odboje, ale niewiele to dało.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 8v 77KM 57kW [l/100km]

5,6