Ocena kierowcy - Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d

eldik@gazeta.pl, 16 lat temu
Silnik 1.4 8v 77KM 57kW
Rok produkcji 2007
Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d 1.4 8v 77KM 57kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Inne : Obszerne wnętrze
Samochód spełnił moje oczekiwania. Jest piękny (tak! to dobre slowo!) i wygodny
Hmm... kompromis pomiędzy 1,2 i 1,4 90 KM. Więc ma oczywiste wady i oczywiste zalety.
Nic się nie zacina, nie haczy, nie zgrzyta. Dobrze zestopniowana. irytuje mnie tylko pedał sprzęgła, który trzeba "wdepnąć" dużo głębiej niż dwa sąsiednie pedały. Powinno to być jakoś bardziej
Auto doskonale "trzyma się" drogi, ma sztywne zawieszenie, czyli idealne na nasze drogi. Jeżdżę także nową toyotą Corollą i nie wydaje mi się, aby fiat wypadał jakoś szczególnie gorzej przy swoich oczywiście mniejszych wymiarach.
Cóż - to jedna z większych bolączek tego modelu. Trójkatna szybka za przednim słupkiem dodaje urody autu, ale niestety znacznie obniża widoczność. Z tyłu również nie jest najlepiej - planuję instalację czujnika cofania. Pocieszeniem jest to, że wiekszość nowo produkowanych aut ma tę bolączkę.
Bolesny jest brak schowków, ale poza tym wszystko jest na swoim miejscu, dobrze widoczne, łatwo dostępne Jedynie irytuje mnie włączanie wycieraczek. W poprzednim aucie wystarczyło palcem przesunąć prawą dźwigienkę za kierownicą, a teraz muszę zdjąć rękę z kierownicy i obrócić na tej dźwigni jakiś pierścień. Nie wydaje mi się to bezpiecznym rozwiązaniem, gdy trzeba szybko reagować.. Bagażnik ma wysoki próg, ale ja desek i cementu nie wożę, a załadowanie toreb z zakupami nie stanowi problemu
Klimatyzacja jest koniecznym rozwiązaniem w tym samochodzie, ponieważ duża przednia szyba jest przyczyną łatwego nagrzewania się auta. Lepiej wiec na niej nie oszczędzać. Co do ogrzewania trudno mi oceniac, ponieważ mam Puntka dopiero od czerwca i nie było okazji, aby wypróbować ten system...
W niczym nie ustępuje dużym autom. Szczególnie mocno do przodu wysunięta przedna szyba daje poczucie ogromu miejsca. Deska rozdzielcza mimo tego, że jest bardzo duża jest tak ukształtowana, że nie zabiera przestrzeni. Z tyłu też nikt nie narzeka na brak miejsca. Wydaje mi się, że wtej klasie aut właśnie punto daje najwięcej przestrzeni pasażerom siedzącym na tylnej kanapie.
Czasami na postoju mam wątpliwości czy silnik jest włączony... Przy dużych prędkościach nie jest już tak słodko. Nie sądzę jednak, aby w tym fiat był odosobniony. Zawsze wysokie obroty dadzą o sobie znać w kabinie, podobnie zresztą jak i hałas toczących sie kół. Tu niestety wiele zależy od jakości dróg po których się poruszamy. Jak z tym jest w Polsce niestety wszyscy wiemy
Spalanie wydaje mi się w normie. Grande Punto ma swoją masę, więc swoje musi spalić. Przy oszczędnej jeździe na trasie, z włączoną klimatyzacją spala około 5,5 l/100 km. Zobaczymy co będzie zimą... Przeglądy raz na 30 000 tysięcy km i to chyba w nie najdroższym serwisie fiata, więc mój portfel chyba to wytrzyma
Mam samochód z klimatyzacją, elektrycznymi szybami, podgrzewanymi sterowanymi elektr lusterkami, komputerem pokładowym, klimatyzacją, niezłym silnikiem, centralnym zamkiem, sładanym kluczykiem z pilotem i bajerami takimi jak gasnące stopniowo (jak w kinie) światło w kabinie itp - za cenę za jaką u innych dealerów ma się skorupę. I nie musiałam wysłuchiwać, że coś dostaję "gratis".
Zbyt krótko jeżdżę tym samochodem, aby sie w tej kwestii wypowiadac. Póki co jest idealnie. Oby tak dalej!
Zbyt krótko jeżdżę tym samochodem, aby sie w tej kwestii wypowiadać. Póki co jest idealnie. Oby tak dalej!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 8v 77KM 57kW [l/100km]

6,6