Ocena kierowcy - Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d

Wojtek, 8 lat temu
Silnik 1.3 16V Multijet 75KM 55kW
Rok produkcji 2007
Fiat Punto Grande Punto Hatchback 5d 1.3 16V Multijet 75KM 55kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Posiadam Grande Punto od nieco ponad roku, samochód sprowadzony z zagranicy. W trakcie użytkowania przejechałem nim do tej pory 33 tys km. Wygląd zewnętrzny - moim zdaniem świetny, wnętrze też niczego sobie - wszystkie przyciski są użyteczne, nic się nie łamie itd. Silnik, właściwości jezdne, spalanie - moim zdaniem osoba potrzebująca samochód "do pracy" nie ma na co narzekać.
1,3 Multijet 75 KM - nieco uciążliwy w mieście - trzeba się przyzwyczaić do turbodziury. W przeciętnej trasie (w zakresie 70-100) jeździ genialnie, na autostradzie powyżej 130 trochę mocy brakuje, ale... to 75KM, więc nic dziwnego. Spalanie przyzwoite, sposób pracy też ok i co ważne - nie ma tu koła dwumasowego czy filtra cząstek stałych, więc dwie potencjalne rzeczy do zepsucia odpadają.
Jak wspomniałem samochód używany, więc trudno mi powiedzieć, czy tak miał od "maleńkości" czy kwestia zużycia. Ogólnie wszystko chodzi i nic się nie klinuje, ale trzeba dbać o wciskanie sprzęgła "do dechy". Czasem występują też problemy ze wstecznym - raz w miesiącu zdarza się, że "nie wskoczy" za pierwszym razem. Na plus na pewno odpowiadający mi układ przełożeń.
Nie mogę narzekać - manewrowanie puntem przychodzi z łatwością, auto też nieźle (jak na swoją klasę) tłumi nierówności i fajnie trzyma się szosy.
Z widocznością jest ogólnie dobrze - poza jednym elementem - szerokimi słupkami bocznymi które są w stanie zasłonić przy skręcaniu pieszego czy inny samochód. Trzeba po prostu o tym pamiętać.
Nie mogę się w tym zakresie do niczego przyczepić - no może tylko do schowka po stronie kierowcy, który jest umieszczony zbyt poziomo i nie nadaje się do przewożenia czegokolwiek sensownego.
W moim Punciaku latem jest chłodno - klimatyzacja daje radę, zimą ciepło - choć tu grzanie wymaga kilku chwil cierpliwości.
Jak na tę klasę - bajka! Naprawdę dużo miejsca i widać różnicę między Punto a większością typowo "miejskich samochodów" które może "siedzą" wyżej, ale wewnątrz są mniej przestronne.
Przy średnich prędkościach ok - jednak na niższych i powyżej 120 diesel hałasuje, więc na pewno nie polecam dla miłośników perfekcyjnej ciszy.
Spalanie fajne, przeglądy tanie, podobnie jak części zamienne - których zbytnio póki co nie muszę używać.
Moim zdaniem znakomita - idealny samochód do jeżdżenia w niedługie trasy. Jakość też jak najbardziej zadowalająca - czy wymieniłbym się na Polo? Nigdy w ży****
W przeciągu roku pojawił się problem z przepaleniem żarówek świateł pozycyjnych (w sumie 3 zł za dwie żarówki) i rezystor od nawiewu powietrza (80PLN).
Jedyna poważna usterka to problem z wtryskiwaczem jednego z cylindrów - auto jeździło, ale silnik nierówno działał. Regeneracja w ASO kosztowała 400 PLN.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.3 16V Multijet 75KM 55kW [l/100km]

5,3