Ocena kierowcy - Fiat Punto I Hatchback

PTraw, 13 lat temu
Rok produkcji 1996
Okres użytkowania: 5 lat
Fiat Punto I Hatchback 1.1 55KM 40kW 1993-1999 - Oceń swoje auto
Silnik : Mały silnik, a bardzo żwawy, w mieście auto samo jedzie, mnie trzeba gazu wciskać :-).
Zawieszenie
Układ hamulcowy
Inne
Auto idealne dla kogoś z małym portfelem. Części chyba najtańsze na rynku, każdy mechanik zna punciaka, więc koszty wymian są też tanie. Kupiłem 9 letnie punto za 7000zł, przez 5 lat przejechałem 60tys km i rocznie na naprawy wydawałem około 500zł - nawet za poważniejsze naprawy można zmieścić się w rozsądnych kwotach. Blachy ma cynkowane - auto nie rdzewieje, jak konkurencja z tamtych lat. Było to moje pierwsze auto i uważam że dla kogoś kto zaczyna przygodę z motoryzacją jest to bardzo dobry zakup. Mało elektroniki i prosta konstrukcja zachęca do samodzielnych napraw.
Zaskakująco żwawy (tylko przy niewielkim obciążeniu: 1-2 osoby), dobrze przyspiesza max do prędkości 90km/h, wyżej to już trzeba być cierpliwym. Cichy i prawie niezawodny (raz przy 100tys km padła cewka zapłonowa). Wada to ciągłe delikatne wycieki oleju spod pokrywy zaworów, jeśli wymiana uszczelki to tylko na oryginalną i montaż na silikon, a nawet to w pełni nie uchroni od wycieków. Dolewałem około pół litra oleju na 10tys km.
Biegi same wchodzą, bez luzów, bez haczenia. Tylko, żeby jedynkę wbić trzeba auto zatrzymać, na powoli toczącym się aucie zawsze wbijałem dwójkę i auto bez problemu rozpędzało się.
Nie wiem jak inne auta tej klasy, ale kiedy przesiadałem się na większe: peugota306 lub Xsarę prowadziło się dużo lepiej. Zawieszenie słabe, częste stuki i puki. Nawet po wymianie amortyzatorów auto wychyla się na ostrych zakrętach.
Super, wszystko widać.
Wszystko pod ręką, bardzo wygodnie.
Wentylator raczej głośny, mocno dmucha ale szybę trudno odparować lub ogrzać. W zimie ciepło czuć z wentylacji dopiero po około 4min.
Zaskakująco dużo miejsca w tych gabarytach.
6l / 8l
Punciaka można kupić w bardzo dobrej cenie, często zadbanego z małym przebiegiem. Taki egzemplarz na pewno polecam szczególnie do jazdy miejskiej. Części bardzo tanie.
Generalnie auto nie miało natarczywych usterek, te które były to ledwo kilka razy w ciągu 5 lat użytkowania: zaworek spryskiwaczy, zepsuty zamek klapy bagażnika, drobiazgi typu skrzypienie drzwi, ciężko działająca korbka szyb (raz się zacieła). To tyle, no ale co ma się psuć w aucie gdzie wszystko jest sterowane ręcznie i na korbkę.
Ogólnie auto niezawodne. W moim punciaku wymieniałem: alternator (pęknięcie obudowy alternatora przy 90tys - typowa usterka tego modelu), cewkę zapłonową przy 100tys, sprzęgło przy 120tys, amortyzatory przód i tył przy 110tys, zestaw naprawczy do wahacza tylnego 80tys i 130tys, przegób przód przy 135tys, . Punto ma słabe zawieszenie, często cos stuka, wahacze szybko się zużywają nawet przy delikatnej jeździe. Uciążliwą usterką trudną do ustalenia przyczyny było ocieranie klocka hamulcowego o tarczę podczas jazdy, w efekcie przy dłuższej jeżdzie dochodziło do przegrzania klocka i dociskania do tarczy, auto samo hamowało - wymiana klocków, płynu i przewodów nic nie dało - okazało się, że jedynie serwo wymagało regulacji.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.1 55KM 40kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Fiat Punto I Hatchback 1.1 55KM 40kW