Ocena kierowcy - Fiat Punto II Hatchback

tweety, 12 lat temu
Silnik 1.2 i 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2002
Fiat Punto II Hatchback 1.2 i 16V 80KM 59kW 1999-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Żwawy, można naprawdę dynamicznie nim pojeździć i utrzeć nosa niejednemu \"poważniejszemu\" samochodowi :)
Układ elektryczny : Każda możliwa pierdoła na prąd może paść, szczególnie wspomaganie kierownicy
Karoseria : Wszystko puka, stuka i trzeszczy - nie do wyeliminowania
Układ hamulcowy : Tarcze się wichrują, klocki zużywają masakrycznie szybko, ciągle coś przy hamulcach muszę robić
W miarę przyjemne, śliczne (werja z przed liftu oczywiście, najlepiej trzy drzwiowa) i tanie w użytkowaniu autko. Żwawy silniczek i przyzwoite zawieszenie. Przez 3 lata mojego brutalnego traktowania jeszcze się nie rozsypał :) Niestety jakoś wykonania jak to u Fiata - słabe spasowanie wszystkiego, każdy najdrobniejszy element trzeszczy i stuka, a wszystko co podłączone do prądu może paść w każdej chwili :)
Całkiem żwawy, ale mało elastyczny - trzeba go wysoko kręcić, ożywa od 3500 a przestaje dopiero w okolicach 6000. Jak na tak małe i lekkie autko to naprawdę dobry wybór, rozpędzanie do 100 migusiem (na 2 biegu 100 robi, trwa to troszkę ponad 11s) a i do 140 jakoś pojedzie. Powyżej kiszka i już zupełnie mocy brakuje.
Mało precezyjna, ale dobrze zestopniowana - pozwala jeździć zarówno dynamicznie jak i ekonomicznie. Na duży plus wytrzymałość - po 3 latach mojego traktowania jeszcze się nie rozpadła, a biegi zmieniam zazwyczaj siłowo, nie czekając na pełną synchronizację, więc często zgrzyta i się męczy, ale jakoś się trzyma :)
Mało komfortowe, na naszych drogach podskakuje jak piłeczka, ale jak na autko z tego segmentu to całkiem przyzwoicie trzyma się drogi, ma lekko sportową nutkę. Przy zbyt szybkim pokonywaniu zakrętów ucieka przód, ale bardzo łatwo to opanować.
Co tu dużo pisać - autko z poprzedniej epoki, więc cieniutkie słupki i doskonała widoczność w każdą stronę. Minus za smiesznie małe luterko wsteczne.
Tragiczna pozycja za kierownicą - przy 185cm nie jestem w stanie dobrać sobie optymalnej pozycji, albo za daleko mam do kierownicy, albo za blisko do pedałów. Fotela nie da się ustawić do pionu, poza tym jest niewygodny i rozlatuje się. Zero trzymania bocznego, trzeba mocno ściskać kierownicę na zakrętach. Włącznik awaryjnych tuż nad przyciskami od szyb to pomyłka - podczas jazdy bardzo łatwo wciśnąć awaryjne zamiast zamknąć szybę. Dźwignia wycieraczek działa w drugą stronę - wymaga to przyzwyczajenia. Na plus włącznik świateł - dlaczego tak nie ma w innych autach??
Jakoś tam grzeje, bez szału, ale tragedii nie ma. W zimę w miarę szybko się nagrzewa. Klimy nie mam, więc w lato dramat :)
Mało miejsca prawie wszędzie. Autko tylko i wyłącznie dla 2 i okazjonalnego podwiezienia jeszcze 2 osób na krótkim dystansie. Bagażnik malutki, u mnie jeszcze koło zajmuje jego większą część (LPG).. Jedynie z przodu, a najbardziej na miejscu pasażera można mówić o jakiejkolwiek przestrzeni, i to też tylko pod warunkiem że za nami nikt nie jedzie.
Puka, trzeszczy, świercze są wszędzie, przestałem już z tym walczyć. Każda najdrobniejsza nierówność to orgia dźwięków. Jazda po kocich łbach to niezapomniane wrażenia - wydawać by się mogło, że nawet lakier terkocze :) Silnik w miarę cichy, jedynie powyżej 6000 robi się nieprzyjemnie głośny, a już za wiele z tego nie wynika.
Z uwagi na mój styl jazdy pali mi całkiem sporo, bo 10l LPG po mieście. Ale to naprawdę max, przy jeździe z butem w podłodze non stop. Na trasie 8l LPG przy średniej prędkości 120 i częstych wyprzedzaniach na 3/4 begu. Duże spalanie rekompensuje bardzo tanimi częściami i naprawami.
Jakość bardzo średnia, ale tani zakup i eksploatacja sprawiają, że stosunek jakość/cena jest niezły.
Mnóstwo upierdliwych drobiazgów się psuje. Zamek w tylnej klapie, klamki, fotele, schowek, tylnia półka, elektryka itd. Łatwiej byłoby wymienić co się nie psuje :)
Nie jest źle, bo przez trzy lata zawsze dowoził mnie bezpiecznie na miejsce, ale kilka poważnych usterek się pojawiło. Miska olejowa rdzewieje, ciągle mam problemy z przegrzewaniem się silnika, no i najpoważniejsza usterka - wspomaganie kierownicy co jakiś czas się wyłącza. Uszkodzony mam jakiś zespolony czujnik i do wymiany jest cała kolumna, a to nieopłacalne, bo to koszt 1/3 wartości samochodu.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 16V 80KM 59kW [l/100km]

Usterki Fiat Punto II