Ocena kierowcy - Fiat Punto II Hatchback

Rok produkcji 2003
Fiat Punto II Hatchback 1.2 i 60KM 44kW 1999-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Brak korozji
Silnik : termostat
Dla kogoś kto chce jeździć tanio i bezawaryjnie to świetne auto. Jeśli ktoś nie potrzebuje drugiej pary drzwi to polecam wersję 3-drzwiową, ze względu na dużo lepszy wygląd. Wersja po lifcie ma też dużo lepsze lampy przednie.
Silnik nie za mocny ale do przepisowej jazdy wystarcza. Wyprzedzanie ciężarówek idzie całkiem sprawnie (oczywiście po zredukowaniu).
Skrzynia biegów mimo długiego skoku działa bardzo precyzyjnie, chociaż zimą na zimnym oleju czuć, że chodzi wyraźnie ciężej, po rozgrzaniu nie mam zastrzeżeń.
Elektryczne wspomaganie wymaga przyzwyczajenia. Po przesiadce z auta bez wspomagania lub ze wspomaganiem hydraulicznym jest trochę sztucznie, ale po niedługim czasie przestaje to przeszkadzać.
Widoczność dzięki wysokiej pozycji za kierownicą jest bardzo dobra. Manewrowanie w mieście nie sprawia problemów, czujniki parkowania są więc zbędne.
W kwestii ergonomii nie mam zastrzeżeń, schowków jest pod dostatkiem, co jest dla mnie ważne. Przeszkadza jedynie brak możliwości otwarcia klapy bagażnika z zewnątrz bez kluczyka.
Zimą silnik bardzo szybko łapie temperaturę, więc w środku robi się ciepło niemal zaraz po ruszeniu. W porównaniu do diesla różnica na plus jest ogromna.
Wsiadanie do auta jest łatwe ze względu na wysoko umieszczone fotele a miejsca jest wystarczająco. Z tyłu jest gorzej ale rzadko przewożę tam pasażerów (chociaż osoby poniżej 180cm nie będą narzekać).
Wyciszenie na krótkich odcinkach jest wystarczające, chociaż w trasie powyżej 100km/h wyraźnie słychać szum opon oraz wiatr. Silnik nie jest nadmiernie hałaśliwy.
Auto bardzo ekonomiczne, rzadko kiedy spalanie przekracza 6 litrów w cyklu mieszanym. Usterkowość jest jak na razie dosyć niska a części bardzo tanie. Np. termostat z wymianą zapłaciłem 80zł.
Ceny tego modelu nie są wysokie w porównaniu do innych marek, a jakość na tym nie ucierpiała. Miałem okazję jeździć samochodami Toyoty oraz VW podobnej wielkości z podobnego rocznika i naprawdę Punto wcale od nich nie odstaje.
Jak na razie tylko termostat odmówił posłuszeństwa. Natomiast często psujący się alternator w moim przypadku jeszcze mnie nie zawiódł (mam wersję po lifcie, więc może jest poprawiony). A co do przepalających się żarówek to proponuję nie zostawiać samochodu na włączonych światłach i potem go tak nie odpalać. Po prostu wystarczy z każdym razem wyłączyć światła przed zgaszeniem silnika i ponownie włączyć po jego uruchomieniu. Jeżdżę nim już pół roku i nie wymieniłem ani jednej żarówki.
Poważnych usterek jak na razie brak. Korozja w egzemplarzu z 2003 roku również nie występuje.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 60KM 44kW [l/100km]

5,7