Ocena kierowcy - Fiat Punto II Hatchback

Silnik 1.2 i 60KM 44kW
Rok produkcji 2002
Fiat Punto II Hatchback 1.2 i 60KM 44kW 1999-2010 - Oceń swoje auto
Inne : stosunek jakość/cena
Układ elektryczny : znane w tym modelu problemy ze wspomaganiem
Samochód mimo swoich wad jest warty polecenia. Przede wszystkim to jeden z niewielu modeli w swojej cenie z klimatyzacją. Spalanie niewielkie, naprawy w miarę tanie. Jeśli szukamy taniego samochodu miejskiego lub dla nowego kierowcy, chyba jeden z lepszych modeli.
Nie miałem z nim nigdy problemów natomiast zdecydowanie mocy brakuje. Niby samochód jest lekki, ale nie ma co liczyć na zrywność nawet na wysokich obrotach.
Nie mam zastrzeżeń, chociaż podczas jazdy autostradą przydałby się 6-ty bieg. Samochód na 5-tym biegu przy 3000 obrotów jest bardzo głośny.
Byłoby OK, gdyby nie to że w tych modelach lubi siadać elektronika od wspomagania. Czasem przy odpalaniu działa przez chwilę po czym się wyłącza. Koszt naprawy w zależności od warsztatu, minimum kilkaset złotych. Ja się nie zdecydowałem i męczyłem się przy każdym parkowaniu.
Kupiłem samochód 17-letni na którym lakier był w bardzo złym stanie. Cały dach i maska miała odpryski a lakier był zmatowiały. Niby to w niczym nie przeszkadza ale jest sporo starych samochodów w dużo lepszym stanie. Na plus brak korozji.
Ze względu na to, że samochód jest mały, osoby nawet średniego wzrostu (~180 cm) muszą ustawić sobie fotel w takiej pozycji, że stojąc pierwszym przed skrzyżowaniem nie widać światła. Na plus dobra widoczność z tyłu.
Duży schowek, zaskakująco duży bagażnik i miejsca na tylnej kanapie nie brakowało (wersja 5-drzwiowa). Kierowca dużo miejsca nie ma, samochód zdecydowanie nie nadaje się na dłuższe wyjazdy. Niemożliwym jest ustawienie fotela w takiej pozycji, żeby nogi nie bolały od manewrowaniu pedałami. Brakuje też podłokietnika.
Ogrzewanie bez zastrzeżeń, natomiast klima nie wyrabia. Niby to tylko klimatyzacja manualna, ale w lecie niemożliwym jest jeżdżenie z zamkniętymi oknami. W czasie wiosny/jesieni gdy temperatury nie są aż tak wysokie nawet przyjemnie jeździ się z klimą, ale każdy postój na światłach sprawia że klima nie działa (załącza się dopiero na wyższych obrotach) - bardzo dziwne zachowanie.
Miejsca nie jest dużo, ale chyba nikt nie spodziewa się po tym samochodzie komfortu superba. Ilość miejsca zaskakuje na plus bo kupując go spodziewałem się pojemności malucha. Cztery osoby średniego wzrostu zmieszczą się w środku i przejadą krótki dystans bez kontuzji. Mimo wszystko przydałoby się parę centymetrów na szerokości i długości.
Wyciszenie tego auta praktycznie nie istnieje. Na autostradzie 110 km/h i można rezygnować z radia bo i tak nic nie słychać. W mieście lepiej, ale i tak nie jest komfortowo.
Naprawy tanie, spalanie w normie chociaż spodziewałem się lepszych osiągów jak na 60 KM.
W cenie do 5000 możemy kupić auto które jest w miarę komfortowe i po prostu jeździ a nawet jak coś się z nim stanie, jesteśmy w stanie naprawić za maksymalnie kilkaset złotych.
Problemy z odpalaniem po dłuższym postoju, nieszczelna chłodnica, wymiana akumulatora, niesprawne wspomaganie, szarpanie na zimnym silniku. To usterki zauważone w ciągu roku.
Nic poważnego w samochodzie się nie zepsuło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 60KM 44kW [l/100km]

8,2