Ocena kierowcy - Fiat Punto II Hatchback

Gosia, 10 lat temu
Silnik 1.9 JTD 85KM 63kW
Rok produkcji 2001
Fiat Punto II Hatchback 1.9 JTD 85KM 63kW 1999-2010 - Oceń swoje auto
Kupiłam auto od pierwszego właściciela, nie bite, zero rdzy, wszystko od nowości nie wymieniane - fakt egzemplarz kupiony we Włoszech. Słowem - cudo.
Silnik jest mocny, chciałoby się powiedzieć, że "kropa rusza z kopyta", szybko przyśpiesza - warto o tym pamiętać stojąc w korkach. Silnik pracuje cicho i równomiernie, z odpalaniem nawet w -20st mróz nie było problemu. Jak każdy zimny silnik chwilę chodzi głośno, ale wbrew obiegowym opiniom nie charczy jak "traktor"! O silniki jtd trzeba dbać, w momencie kupna wymieniłam od razu cały rozrząd (+ oleje i filtry) koszt 1500zł. Silnik po małym liftingu chodzi jak spod igły, złego słowa nie mogę o nim powiedzieć. Jak na autko 12letnie nie jest tzw. pijakiem, nie zauważyłam ubytku oleju silnikowego, nie muszę dolewać oleju co tydzień itd. chociaż ciągle sprawdzam poziom oleju. jak dla mnie silnik rewelacja - mocny, solidny, dynamiczny i oszczędny.
Biegi wchodzą płynnie niezależnie od prędkości rada: pomału i zdecydowanie wrzucać biegi do końca, nie szarpać skrzynią, inaczej tak jak przy jeździe na półsprzęgle, biegi wyskakują. Bieg wsteczny trzeba wyczuć, czekam na ten charakterystyczny dźwięk "pyk" inaczej z łatwością wrzuci się bieg 4 ;p Warto hamować przy pomocy redukcji biegów, silnikiem - spalenie diesla nie wzrośnie, wręcz przeciwnie zmaleje.
Technika prowadzenia autem zależy od umiejętności kierowcy. Kierownica chodzi znakomicie, manewrowanie samochodem nie sprawi kłopotów, osobiście nie używam CITY - warto pamiętać, że punto ma duży kąt skręcania, trzeba zawczasu skręcać, bo inaczej wyjedzie się na przeciwny pas ruchu ;p a teraz poważnie: Zawieszenie w kropce jest bardzo czułe na każdą nierówność na drodze, dziury - jeżdżąc z zawrotną prędkością mimo niewybitego zawieszenia trochę potrzepie jak na bruku, lepiej zwolnić.
Jak na auto małych rozmiarów, widoczność w punto jest na miarę złota, wszystko widać jak na patelni we wszystkich kierunkach, duży plus za duże i wyraźne lusterka, które uprzyjemniają jazdę. W deszczowe dni wolę włączyć podgrzewanie tylnej szyby niż nagminnie używać tylną wycieraczkę - wedle mnie jest troszeczkę za mała na tak ogromną szybę tylną.
Punto jest na swój sposób komfortowe - siedzenia są wygodne, układ kierowniczy oraz dobrze rozplanowany kokpit - wszystko pod ręką. To pierwsze auto, w którym wszystkie elementy obsługi prawie same wpadały w moje ręce. Dźwignia zmiany biegów była pod ręką, nie musiałam się po nią wychylać, ani nienaturalnie podciągać ręki. Regulacja pozycji kierownicy jest dla mnie na wagę złota, JEDNYM SŁOWEM WYGODA!!! Tapicerka mimo swoich lat jest przyjemna dla oka, kolor niebieski dobrze prezentuje się na tle czarnego lakieru.
Nawiew działa bez zastrzeżeń, super odparowuje szyby, w zimę max 5min na włączonym silniku i szyba przednia jest ok. niestety ogrzewanie jest słabe, autko nie nagrzewa się tak jak benzyniak, w zimie nie liczcie na cuda, trzeba przejechać spory kawałek by było w aucie przyjemnie. nawiew na szyby nie jest połączony z nawiewem na kierowcę i niestety sam nawiew na szybę nie ogrzeję auta w dużym stopniu. Czasami w zimę naprawdę był dylemat ;p BARDZO GŁOŚNIE W KABINIE PRZY NAWIEWIE NA 4 LUB 5!!! NIE DA SIĘ TEGO WYCISZYĆ
Mam model punto 3D, autko wydaje się małe, ale w środku jest naprawdę dużo miejsca zwłaszcza z przodu, pasażerowie z tyłu niestety nie mają już takiego luksusu minusik za mało miejsca przy wsiadaniu na tył. Kwestia bagażnika - mimo pozorów bagażnik nie jest aż tak pojemny, na 100% pomieści wszystkie niezbędne rzeczy, ale wsadzisz komplet kół to bagażnik nie domyka się.
Wyciszenie jest bardzo dobre, odgłosy spod maski auta z ledwością słyszalne w kabinie, jedynie przy max nawiewie jest nieznośny hałas w samochodzie, przegłusza radio. System nagłośnienia jest super, fabryczne głośniki są dobre.
Punto mało pali, w trasie mieszanej ok 4l/100km, oczywiście zużycie zależy od kierowcy. W mieście i na niewielkich odcinkach jest paliwożerna ok 5,5l/100km w korkach w zimę ;/ Serwisuje w ASO - naprawy ani części nie są drogie - solidnie i w rozsądnych cenach. Ubezpieczenie - 1500zł za OC do 2500zł za AC przy moich zniżkach 2l silnik robi swoje ;p
Taki egzemplarz warty jest każdej ceny. Spalanie super, autko jeździ bez zastrzeżeń.
W punto nagminnie przepalają się żarówki i trzeba na bieżąco wymieniać filtr powietrza. Zdarza się, że szyba nie zamyka się, ale wystarczy wymienić "klocek" i wszystko gra. Nie radze otwierać szyb na mrozie, trudność z zamykaniem. Większych zastrzeżeń nie mam.
Jak do tej pory - brak.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 85KM 63kW [l/100km]