Ocena kierowcy - Fiat Qubo Qubo Seria 1

MateuszDW, 5 lat temu
Rok produkcji 2018
Fiat Qubo Qubo Seria 1 1.4 77KM 57kW 2016-2019 - Oceń swoje auto
Inne
Moja przygoda z Qubo rozpoczęła się kilka miesięcy temu gdy szukałem przystępnego cenowo kombivana do mojej firmy. Auto miało za zadanie przewozić lekkie towary oraz raz na jakiś czas kilku pasażerów. Wybór tego typu aut w cenie ok. 50 tys. zł. ogranicza się praktycznie tylko do Qubo i Dacii Dokker. Fiat wygrał dzięki dużo lepszej jakości wykonania, ciekawszej stylistyce nadwozia i wnętrza oraz korzystniejszej propozycji finansowania. Ostatecznie wyjechałem z salonu najbogatszą benzynową wersją Lounge z praktycznie pełnym wyposażeniem (oprócz czujników parkowania i nawigacji) w cenie poniżej 50tys zł. Pierwsze wrażenie jest takie, że auto jest do bólu szczere, ale w przyjemny sposób. Nie próbuje udawać zwykłego kompaktu, ani rodzinnej kanapy. Jest z natury dostawczakiem, w którym zrobiono świetną robotę, aby go ucywilizować. Niewielkie rozmiary powodują, że auto genialnie parkuje się w mieście, a jednocześnie po złożeniu kanapy (co jest śmiesznie proste) powiększamy bagażnik do 2500l! Po wnętrzu samochodu widać, że konstrukcja ma ponad 10 lat, ale po lifcie w 2016r, dodali kilka gadżetów, które sprawiają, że całość nie wygląda strasznie archaicznie. Jeśli chodzi o wady auta, to niestety na pierwszy plan wychodzą aspekty techniczne auta. Silnik jest słabiutki i paliwożerny, do tego dochodzi za krótka skrzynia oraz bardzo twarde zawieszenie. O ile silnik i skrzynia nie muszą być zbyt mocne, przecież to mały busik, o tyle zawieszenie zaskoczyło mnie mocno na minus. Podsumowując Qubo to przyjemne, bardzo pakowne i ciekawe auto, w którym niestety czuć robocze korzenie, ale głównie pod względem technicznym. Bardzo dobrze sprawuje się w mieście, ale autostrady to zdecydowanie nie jego środowisko. Tak czy inaczej mając do wyboru ponownie Dacie i Fiata, wybrałbym tak samo.
Zbyt słaby i zbyt paliwożerny, kultura pracy zupełnie przeciętna. Na plus można zaliczyć bardzo prostą konstrukcję, która nie powinna być awaryjna.
Zdecydowanie za krótkie przełożenia, nawet jak na ten silnik. Od 50-60km/h mamy praktycznie automat, bo żaden inny bieg nie ma sensu. Przy 90km/h mamy prawie 3,5tys obrotów! Precyzja wybierania biegów przeciętna.
To największy minus Qubo. Nawet jeśli pogodzimy się ze słabym silnikiem i krótką skrzynią, którą w mieście można jeszcze zaakceptować to komfort resorowania jest słaby, do tego przy "próbach dynamicznej jazdy" przeniesienie napędu nie nadąża za mocą samochodu.
Jak na auto, które ma poniżej 4m długości mamy do dyspozycji wręcz gigantyczną przestrzeń. Ponadto przesuwane boczne drzwi ułatwiają wsiadanie na tylną kanapę oraz pakowanie bagaży. Karoseria nie jest może piękna, ani nawet ładna, ale w mojej ocenie nie razi brzydotą, co jak na auto użytkowe jest zupełnie wystarczające.
Auto bardzo mocno przeszklone, więc pod tym względem jest naprawdę świetnie. Mały minus za mocno wysunięty przedni zderzak, którego nie ma możliwości zobaczyć z kabiny, co utrudnia na samym początku wyczucie rozmiarów.
Wszystko na swoim miejscu, obsługa niemalże intuicyjna. W moim egzemplarzu jest kolorowy dotykowy ekran komputera oraz sterownie radiem z kierownicy, więc jak na tą cenę jest naprawdę dobrze. Mały minus za sposób ustawiania wyświetlacza między zegarami, ewidentnie pochodzi z początków produkcji, gdy nie mieliśmy głównego ekranu na konsoli.
Przeciętnie.
Z przodu nikt jeszcze nie narzekał, oczywiście bardzo dużo miejsca nad głową. "Spokojnie 10 palców wejdzie". Tylna kanapa jest dość twarda, ale na krótkich dystansach nikt nie powinien przesadnie marudzić.
Do 60km/h jest ok, później krótka skrzynia biegów robi swoje, auto wraz ze wzrostem obrotów jest głośne.
Ceny serwisów z tego co wiem nie są drogie, w końcu to mały Fiat, natomiast spalanie pozostawia dużo do życzenia.
Mój egzemplarz ma na fakturze cenę lekko ponad 49tys. zł. Posiada alufelgi "16, kolor metalik, relingi, dotykowy ekran, klimatyzację, elektryczne szyby, lusterka, airbagi, abs, esp, sterowanie radiem z kierownicy, etc. Czego chcieć więcej za tą cenę?
Przy 6 tys. km. brak, co będzie później, zobaczymy : )
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 77KM 57kW [l/100km]