Ocena kierowcy - Fiat Seicento Hatchback 3d

Milex, 18 lat temu
Rok produkcji 2000
Fiat Seicento Hatchback 3d 1.1 55KM 40kW 1998-2002 - Oceń swoje auto
Decydując się na zkaup tego samochodu trzeba sobie z góry założyć iż jest to mały samochodzik stworzony głównie do jazdy miejskiej. I właśnie z takiej perspektywy należo go oceniać, nie prónując do samochodów wyższych klas. Jeżeli tak właśnie zrobimy to może się oakzać iż jest on całkiem żwawym i zwinnym samochodem który potrafi dać trochę przyjemności z jazdy. Tak też właśnie będę go oceniał, mając na wzgędzie również to iż jest to mój tak na prawdę drugi samochód (po Citroenie Saxo) do którego jednak nie będę go zbytnio porównywał.
Pracuje OK. Trochę nierówno na biegu jałowym ale nic to. Jak na tą masę auta wystarczający. Pozwala na w miarę dynamiczną jazdę mo mieście i na wyższych obrotach nawet nieźle ciągnie. Na trasie zaczynają się kłopoty jeśli chcemy wyprzedzać tiry. Ale wyczucie samochodu + redukcja biegu i nie ma rzeczy niemożliwych :)
Nie mam większych zastrzeżeń poza tym, że czasem 1 nie wchodzi i trzeba się troszkę posiłować z lewarkiem. OD czasu do czasu coś tam chrapnie przy zmianie na 2 ale jeśli ktoś nie jest przewrażłiwiony na tym punkcie to mu nie będzie zbytnio przeszkadzać. Dość spore przełożenia, ale mi to osobiście nie przeszkadza. Wsteczny bez problemu.
Twarde zawieszenie - czuć DOKŁADNIE po czym się jedzie... a na sporych wybojach aż za dokładnie. To kwestia gustu, ja osobiście wolę "miększe" układy jezdne. Poza tym przy ostrych skrętach czuć jak samochód się pochyla.
Do przodu i na boki jest dobrze. Z tyłem tez nie ma problmów ale lusterka... kompletnie za małe. Trzeba się nauczyć przez nie patrzeć i wyrobić sobie jakiś patent. Slalomując między samochodami i patrząc tylko w nie, ciężko mieć do nich 100% zaufanie.
Sylwetka nadwozia jest opływowa i ciężko znaleść jakieś kanty. To samo ma się w środku. Poza tym wszystkie przełączniki są pod ręką i nie trzeba ich szukać. Brakuje tylko zamykanego schowka... No i wkurza mnie trochę wąziutki kokpit w którym znajduje się tylko prędkościomierz... no ale małe autko to małe autko... nie można oczekiwać cudów.
W zimę silnik musi trochę popracować żeby dmuchawa zaczęła grzać. W lato jak jest bardzo ciepło, w korku zamiast chłodnego powietrza leci ciepłe :/ Ponadto na 2 i 3 poziomie nawiew działa chyba zbyt głośno... chociaż ciężko mi powiedzieć bo przedtem jeżdziłem tylko Citroenem Saxo i tam było zdecydowanie ciszej.
Jako kierowca nie mam w sumie większych zastrzeżeń. Moja częsta pasażerka też nie narzeka, a nawet odnalazła kilka sztuczek żeby umilić sobie dłuższe podróże (przednia półka służy jako dobry podnóżek ;p) Jednak pasażerom z tyłu to współczuję... :) No cóż jest to mały samochodzik i właśnie tak trzeba go traktować. Moim zdaniem 2 osoby mogą w nim w miarę komfortowo podróżować (na tyle na ile pozwala to samochód tej klasy)
Przy wyższych obrotach robi się naturalnie głośniej - cudów tutaj nie ma. Ale jeżdżąć normalnie można się przyzwyczaić do tego że trochę słychać silnik. Mi to w sumie nie przeszkadza a wręcz przeciwnie - lubię go posłuchać :) Na niektórych nawierzchniach słychać odgłosy spod opon... i to głośniej niż sam silnik. Do tego na większych nierównościach troszkę trzeszczą plastiki i słychać zawieszenie.
Jak na taki mały samochód mógłby palić mniej... Po mieście trzeba być przygotowanym na spalanie ok. 7,5l/100 Za to na trasie jadąc dynamicznie można zmieśćić się w 5l/100
Kupiłem uzywany i wydaje mi się, że zapłaciłem bardzo uczicwą cenę jak na to co dostałem. Ekspolatacja też nie jest zbyt kosztowna (części są tanie w porównaniu z innymi samochodami tej klasy) Jedynie apetyt na paliwo mogłoby być trochę mniejszy... ale jeśli się już wyczuje smaochód (i nauczy panować nad emocjami ;p) to można i tą statystykę dopasować troszkę do możliwoći swojego portfela :)
Problemy z centralnym zamkiem (nie odblokowywuje drzwi za 1 razem), nie odbijające klamki i kilka pomniejszych drobiazzgów. Jak na samochó z tym przebiegiem to chyba nie najgorzej. Niektóre z tych drobiazgów mogą irytować, ale...
... nigdy nie zawiódł, nie padł na środku drogi i nie odmówił nagle posłuszeństwa, więć można mu wybaczyć te drobiazgi :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.1 55KM 40kW [l/100km]

6,7