Ocena kierowcy - Fiat Tipo II Hatchback

dudu$, 3 miesiące temu
Rok produkcji 2019
Fiat Tipo II Hatchback 1.4 95KM 70kW 2016-2020 - Oceń swoje auto
Ogólnie auto fajne, użytkuję je od 2 miesięcy i 2400km dlatego też nie mogę za dużo o nim napisać. Bogatsze wersje wyposażenia bardzo fanie wyglądają, nie tak budżetowo. Podstawowe wyposażenie w miarę bogate. Gama silników przyzwoita, każda znajdzie coś dla siebie. Spalanie jak na motor starej konstrukcji i masę pojazdu przyzwoite.
Silnik dużo pali około 8,5l/100km w jeździe mieszanej ( 90% miasto 10% trasa) , możliwe że w moim przypadku winne są opcjonalne opony w rozmiarze 225/45/R17. Dźwięk silnika podczas przyśpieszania nieprzyjemny, sam motor trochę za słaby, aby jeździł w miarę przyzwoicie trzeba kręcić go na wyższe obroty ale dużo to nie daje. Jak na razie nie ma za dużego zapotrzebowania na olej - od ostatniej wymiany przejechałem około 2400km, olej sprawdziłem najpierw po przejechaniu 1200km gdzie dolałem około 250ml, przez kolejne 1200km z bagnetu nic nie ubyło a silnik kręcę powyżej 4 tyś. obr./min
Skrzynia 6 biegowa jej zaletą jest utrzymywanie w miarę niskich obrotów przy wyższych prędkościach. Osobiście jestem przyzwyczajony do skrzyń 5 biegowych więc ta z Tipo za bardzo i nie odpowiada, ma bardzo krótkie pierwsze 3 biegi, jeśli ktoś ;ubi ciągnąć silnik na wyższe obroty to nie jest to auto dla niego.
Auto prowadzi się lepiej niż Dacia Duster II która ostatnio posiadałem ale nadal nie jest to szczyt technologiczny. Wspomaganie elektryczne podczas pokonywania np większych łuków potrafi dać o sobie znać stawiając duży opór kierowcy i wtedy czuję jakbym tracił panowanie nad samochodem
Auto rocznikowo ma 5 lat w użytku od 4. Jestem posiadaczem od 2 miesięcy. Mnie ogólnie ten samochód bardzo się podoba. Mimo tego że produkowany jest w Turcji wydaje się w miarę dobrze spasowany.
Największą bolączką Tipo w wersji sedan jest bardzo słaba widoczność do tyłu. Jeździłem w swoim życiu różnymi autami w tym kilkoma sedanami i w żadnym nie miałem tak słabej widoczności do tyłu. Mój egzemplarz posiada czujniki parkowania oraz kamerę cofania więc dzięki nim mam możliwość zaparkować samochód w ciaśniejszych miejscach
Nie mam zastrzeżeń, wszystko wydaje się być pod ręką. Trzeba się przyzwyczaić do przycisków sterowania radiem które znajdują się z tyłu kierownicy ale nie jest to dużym problemem
Zauważyłem, ze lubią parować szyby. W aucie nie mam wilgoci, szyby czyste a jeżdżąc z całą rodziną ( żona + 3ka dzieci) tylna szyba zaczyna parować. Pomaga włączenie jej podgrzewania lub włączenie klimatyzacji. Posiadam klimatyzację automatyczną, którą mam ustawioną na 20 stopni i tryb auto. Jeśli szyby nie parują nie muszę dotykać panelu sterowania nawiewami.
Nie mam nic do zarzucenia dla mnie miejsca jest wystarczająco dużo. No może mogło być trochę więcej miejsca na głowę na tylnej kanapie - mam 190cm i siedząc z tyłu z prawej lub lewej strony głowa opiera mi się o dach
Na początku wszystko wydawało mi się, super ale z biegiem pokonanych km zaczynają irytować mnie świsty powietrza przy słupku B akurat koło głowy kierowcy. Również zacząłem zwracać więcej uwagi na świst powietrza z samych drzwi kierowcy. Wydaje mi się jakbym miał non stop lekko uchyloną szybę, i szum ten słyszę już od około 70km/h. Silnik na biegu jałowym nie słyszalny, podczas przyspieszenia cos tam słychać ale tragedii nie ma. Podczas jazdy słyszę szum z opon ale moje z racji dużej szerokości są bardzo głośne 72dB
Wnętrze auta nie potrzebuje dużo czasu aby wyglądało przyzwoicie. W bogatszej wersji wstawki z weluru na drzwiach i fotelach po chwili wyglądają jakby były przetarte ze starości przynajmniej w autach gdzie są one koloru czarnego. Części eksploatacyjne z tego co patrzyłem tanie, dostęp do filtrów czy świec zapłonowych bardzo dobry dzięki czemu mając minimalną wiedzę na temat motoryzacji i minimalne zdolności techniczne możemy wymienić je sami
Jak na razie jest ok wydaje mi się, że w tej cenie jest wszystko jest w porządku. Mógłbym cos więcej napisać gdyby moje auto maiło większy przebieg i sam przejechał bym nim więcej niż obecne 2400km
Podczas 2 miesięcy użytkowania i 2400km awarii zero, mam nadziej że tak zostanie na dłużej. Daje 4 gwiazdki ponieważ czytając w Internecie dosyć często zdążają się awarie sprzęgła ( pękniecie docisku ) oraz wypalenie zaworu wydechowego podczas jazdy na LPG

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 95KM 70kW [l/100km]

7,7