Ocena kierowcy - Ford Escort IV Hatchback

Rok produkcji 1990
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Ford Escort IV Hatchback 1.3 60KM 44kW 1986-1990 - Oceń swoje auto
Inne : Wygoda
Układ elektryczny : podświetlenie deski rozdzielczej
Karoseria : uwaga na podłużnice
Inne : strasznie czuły jak się wstawi zamienniki, a nie oryginalne części (np świece czy przewody)
Lubię to autko, cóż tu dużo pisać, nie jest to Maybach, ale jak na te lata nie zawodzi mnie.
Jak na samochód w tym wieku, wszystko działa jak należy. Pomimo instalacji gazowej (2 letniej) silnik pracuje równo, a od momentu zalożenia gazu (wtedy ja zacząłem nim jeździć) robię 25 tyś rocznie. Elastyczność - hmm jak na autko tej klasy i o tej mocy nie można się spodziewać cudów, choć przy wyprzedzaniu żadko muszę redukować.
Nic nie stuka nie puka, biegi wchodzą prawidłowo, choć może jest troszkę za długi skok.
Świetnie się zachowuje na zakrętach, gorzej z zawieszeniem, pomimo wymiany amortyzatorów, drążków i końcówek autko podskakuje na polskich drogach. Oczywiście o bajerach takich jak wspomaganie kierownicy można zapomnieć.
Lewy słupek jest kłopotliwy podczas skrętu w lewo, ja przynajmniej muszę się odchylać. Poza tym OK.
Jak na tak niewielkie autko, wszystko wydaje się być na swoim miejscu, przez co rodzinie 2+1 miejsca nie brakuje.
W zimie podczas dużych mrozów nagrzewa się ok 5 min. W lecie wentylator też wieje(nawet nieźle), tyle że ciepłym powietrzem.
Autko małe (model 3 drzwiowy) a miejsca wystarczająco dla 4 osób. Jestem dość gruby (100 kg), a nie wadzę pasażera :) Dużo więcej miejsca niż np w Oplu Astrze.
Cichuteńko (nie tak jak można się spodziewać np po nowej Hondzie Accord)
zużycie paliwa (miasto/trasa/przeciętne) benzyna 7l/5,5/6 gaz 9/7,5/8 przeglądy ze względu na gaz droższe - 160 zł raz w roku. Naprawy wykonuję u znajomego więc ceny mogą nie być adekwatne, ale co do tej pory wymieniłem: rura wydechowa (całość)- , wszystkie amortyzatory, akumulator,żarówki,przewody wysokiego napięcia, tarcze hamulcowe, drążki i końcówki drązków kierowniczych, lewy wahacz, klocki hamulcowe, reflektory przód. To raczej niewiele jak na 17 lat :) Przez 15 lat autko garażowane więc nie było śladu korozji, mój tata robił nim ok 5 tyś rocznie. Od 2 lat stoi pod chmurką i dużo jeździ, rdza zaczęła szybko go zrzerać. Najgorsze są nadkola, klapa bagażnika. Uwaga na podwozie, lubią wylatywać korki z podłużnicy i zbiera się tam woda. Nie działa mi teraz podświetlenie deski rozdzielczej, mechanik mówił, że ten typ tak ma (podłużnica też).
za te pieniądze warto kupić ten samochód, ale uwaga na model, podobno po MK4 zaczęli robić buble.
j.w
Nie było poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 60KM 44kW [l/100km]

7,2