Ocena kierowcy - Ford Escort V Kombi

szary11@interia.pl, 19 lat temu
Silnik 1.8 D 60KM 44kW
Rok produkcji 1992
Ford Escort V Kombi 1.8 D 60KM 44kW 1990-1992 - Oceń swoje auto
Samochód idealnie odpowiada moim oczekiwaniom.
Jak na diesla byłem mile zaskoczony pracą silnika, dopiero od ok 4 tys obrotów robi się niemiło. Elastyczność? Hmm... poza 5 biegiem mozna mówic o niej. W sumie biorąc pod uwagę masę i moc samochodu jest przyzwoicie. Wielki plus za to że nie czuje się dodatkowych kilogramów w środku. Wydaje się jakby jechał zawsze tak samo.
Czasem lekko haczy ale jest dość precyzyjna i długość skoku lewarka w sam raz.
Przy spokojnej jeździe samochód jest komfortowy, przy szybszej - zawsze ma rezerwe bezpieczeństwa. Przesiadłem się z 205 i zaskoczyła mnie mile zwinność essiego.
Mam kombiaka dzięki czemu we wszystkich kierunkach jest widoczność wzorcowa. Także lusterka dają duży obraz tego co się dzieje z tyłu.
Wszystko na swoim miejscu. Przeszkadza mi słabe podparcie lędźwi po czym po 200km troche plecy mi bolą. Ale pewnie niższym ludziom jest wygodniej (mam 183cm wzrostu).
Po 2 km dmucha już ciepłym powietrzem zimą, a siła dmuchawy latem również jest mi wystarczającą. Troche wolno przednia szyba odparowuje. W kabinie jest ok.
Przód 6, tył 4+, bagaznik 5 :o)
W poprzedniej 205 też miałem diesla, ale tu został znacznie lepiej wyciszony. Do 3tys wydaje się jakby to była benzyna, później coś tam słychać, a od 4 tys. już jest głośno. ALe po groma go kręcić do 4 tys jak zaczyna on słabnąć?
W 205 trodno było złamać 6l/100km. Ten niestety nie ma juz problemów. Ale biorąc pod uwage masę i te samą moc co w mniejszym aucie jest akceptowalne. Ceny części uważam za niskie, naprawy w ASO mówią, że drogie, ale na szczęście niemal wszystko umiem sam zrobić. Oleju mimo niemal 200tys km przebiegu nie zużywa.
Escort jest jednym z najtańszych aut w swojej klasie ale na pewno nie jest najsłabszym. Świetne zawieszenie, skuteczne hamulce, wysokie walory użytkowe sprawiają że samochód da sie lubić.
Troche bębenki zamków są denerwujące, haczą, zacinają się, często trzeba smarować... reszta jak narazie jest ok. Trzeba przewidywać w pore usterki a będzie zawsze miłym kompanem podróży. No żeby nie jeszcze te tulejki w przednim zawieszeniu... na szczęście tanie i łatwe do wymianywprawionej osobie.
Zawsze boje się zerwania paska, dlatego nie szczędze na oryginałach. ALe jak narazie nie zawiódł.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.8 D 60KM 44kW [l/100km]

5,9