Ocena kierowcy - Ford Fiesta VIII Hatchback 3d

il Dottore, 2 lata temu
Silnik 1.0 EcoBoost 100KM 74kW
Rok produkcji 2019
Ford Fiesta VIII Hatchback 3d 1.0 EcoBoost 100KM 74kW 2017-2019 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Fantastyczny zawias i układ kierowniczy!
Fantastyczny samochodzik! Od razu mówię, że należy do syna, ja tylko czasem pożyczę, ale po 1.5 roku wyrobiłem sobie o nim zdanie. Kupiliśmy ST-line 3d, na maksymalnym wypasie: czarny lakier mica, piękne felgi 17-ki, z ciekawszych dodatków: klima automatyczna, monitor martwego pola, dach panoramiczny, audio Bang&Olufsen (9 głośników + subwoofer, 675W), grzane fotele, kierownica i (jak to u Forda) przednia szyba, tempomat, system antykolizyjny, kamera cofania, czujniki parkingowe z tylu, ciemne szyby z tyłu, system utrzymania na pasie ruchu (to seria), przedni podłokietnik i regulacja lędżwiowa przednich foteli, elektrycznie składane, regulowane i ogrzewane lusterka, bezkluczykowy dostęp i odpalanie z guzika, ekran inforozrywki 8 cali, Apple Car Play, Android Auto, radio DAB, CD player w schowku. Za audio B&O dopłacajcie bez sekundy zastanowienia! Nie jest to 8-my cud świata, raczej po chłodnej stronie mocy (wzmacniacz w klasie D) ale gra głośno, czysto i dość efektownie. Dobry, zwarty bas. Wart swojej ceny. Ale bardziej do disco, techno, może i rocka, niż do mojego folku czy akustycznego jazzu. NIE WARTO dopłacać za nawigację! Jest Android Auto i działa spoko. Jeszcze kilka uwag, które odnoszą się do rzeczy nie ujętych niżej: warto dopłacić za BLIS (kontrolę martwego pola) - system działa i jest pomocny. Utrzymanie na pasie ruchu (seria) - syn się śmieje, że samochód sam się prowadzi. Ogółem: auto jeździ fenomenalnie (o tym niżej), można dobrze je wyposażyć. Z dodatkami tanie nie jest ale przynosi dużo radochy na zakrętach. Jeśli chcecie mieć radochę także na prostej to zamawiajcie mocne silniki!!!
Cóż... jest. I tyle. 100KM to zdecydowanie poniżej możliwości zawiasu i ukł kierowniczego. Tak słaby silnik bardzo obniża fun factor. Ten wóz prosi się o minimum 140KM. Niestety - tu gdzie mieszkamy silnik 100KM był najmocniejszą opcją do ST-line. No i co poradzisz, jak nic nie poradzisz? :( No i zużycie paliwa: tyle synowi paliło Grande Punto Sporting 1,4 77KM. To gdzie tu jakikolwiek zysk z downsizingu?
Bez problemu. Precyzja, niezbyt długa droga prowadzenia. Auto podpowiada zmiany biegów.
FENOMENALNY!!! Moim zdaniem spokojnie na poziomie, jaki miałem w Alfie 147 a tam przecież był z tyłu wielowahacz! Minimalnie jednak sztywniejszy. Z samochodów którymi jeździłem ostatnio to porównałbym do... BMW 3. Poważnie! Podobna minimalna sztywność, kontrola i radocha w zakrętach. Nie do wiary, jaki ten zawias jest dopracowany! Układ kierowniczy niemal równie dobry. Przełożenie super, czucie - tak na 90% BMW. Tu jest jeszcze pole do poprawy, ale mówimy przecież o miejskim wozidełku! I tak jest obłęd.
Nie wim co napisać - blachy jak blachy. :) Przez 1,5 roku nie zdążyło nic zardzewieć. Jakość lakieru OK, na razie zero odprysków od kamieni itp.
OK, przecież to mały samochodzik. Warto dopłacić za kamerę cofania i tylne czujniki parkowania. Brak przednich czujników nawet za dopłatą, za co odejmuję gwiazdkę. Można mówić, że są niepotrzebne ale hej! mamy XXI wiek!
Ergonomia - absolutnie OK. Auto jest dopracowane pod tym względem. Ustawienia klimy i wentylacji wyciągnięte na konsolę środkową. Wszystko pod ręką, sterowanie wielu funkcji z kierownicy. Logiczny layout.
Gra i buczy. Zero zastrzeżeń. Grzeje zimą, chłodzi latem i tyle. :) Zimą pomaga fenomenalne grzanie foteli - dopłata (bardzo szybkie! DUŻO szybsze niż w mojej E-klasie Coupe, gdzie nagrzewanie się fotela trwa wieki), kierownicy- dopłata (wg syna b. słabe, wg mnie - słabe, ale nie wiem czy musi być większe) i przedniej szyby - dopłata. Normalnie te druciki w przedniej szybie u Forda strasznie mnie denerwują (moje doświadczenia to poprzedni Focus i poprzednia Kuga) a w tej Fieście właściwie ich nie dostrzegam. Poprawili technologię? Tak czy owak - warto grzanie przedniej szyby mieć! Automatyczna klima (dopłata) niestety tylko jednostrefowa. Za to gwiazdka mniej. W tej cenie dual zone powinno być dostępne za dopłatą. Latem dach panoramiczny (dopłata) wspomaga wentylację.
Z przodu w miarę OK. Mam 186cm i 113kg żywej wagi i jakoś się mieszczę. Tzn wszystkie odległości są OK, zajęcie prawidłowej pozycji za kółkiem nie nastręcza żadnych trudności ale fotel mógłby być nieco szerszy. Syn jest konus 172cm i dla niego tam są hektary przestrzeni. Tył - jak można się spodziewać w takim samochodzie: jest. I tyle można o nim powiedzieć. Niewielka osoba za niewielką osobą jakoś się zmieści. Ale auto jest 3d więc wchodzenie tam jest utrudnione. Ja nawet nie próbowałem.
Zaskakująco cichy! Naprawdę tego się nie spodziewałem. Nawet gdy się jedzie 120km/h to jest OK. Tu mocny plus dla Forda.
Jak dotychczas jeden przegląd z olejem i filtrami oraz wycieraczkami kosztował 320€
Jedna gwiazdka mniej, bo 21 tys € za miejskiego maluszka z litrowym silniczkiem to nie jest tanio. Ale przy wyborze nie kierowaliśmy się ceną.
Zero usterek. Syn twierdzi że kierownica ledwo ciepła, serwis twierdzi, że ten typ tak ma i grzanie kierownicy nie może być zbyt intensywne. :) Niestety - nie możemy porównać z innym egzemplarzem.
Zero od zakupu przez 1,5 roku. Ale dziwne, gdyby było inaczej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 EcoBoost 100KM 74kW [l/100km]

6,9