Ocena kierowcy - Ford Mondeo I Kombi

karex@plusnet.pl, 16 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 115KM 85kW
Rok produkcji 1996
Ford Mondeo I Kombi 1.8 i 16V 115KM 85kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Inne : Jest mi trudno opisać co ponieważ nie ukrywam, że byłem b. zadowolony z poprzedniego Mondeo (poza w/w hamulcami) i dlatego ponownie wybrałem Mondeo. Krótko opisując jest to naprawdę wielkie pakowne auto za bardzo małe pieniądze. Moim zdaniem wystarczy o nie dbać, a ono się odwdzięczy. No chyba, że poprzedni właściciel by dorżnął to wtedy jak w każdej marce - będą ogromne wydatki. Następne będzie pewnie MkIII
Przeniesienie napędu : jak wyżej pisałęm, zimą ciężko wchodzą biegi
Układ hamulcowy : UWAGA gdy masz tarcze z tyłu w modelu kombi sprawdź stan przewodów gumowych - jest to wada fabryczna którą Ford "olał" - o mało nie przypłaciłem tego życiem. Poprzednie Mondeo TD trafiło na złom. W obecnym też przewody były w tragicznym stanie.
Układ elektryczny : Rezystor wentylatora nawiewu, czujnik temperatury na wskaźnik
Daję 4 i pół
Oceniam dobrze. Jak na ten szacowany przebieg (niestety na 100% kręcony licznik) wszystko sprawuje się OK. Olej po spuszczeniu do wymiany jest czysty i klarowny (wymiana co 15 tys km). Od razu założyłem po kupnie gaz II generacji. Niedługo potem dołożyłem BLOSa. Zrobiłem nim łącznie ponad 60 tys km.
Niestety mankamentem Mondeo MkI i MkII jest skrzynia biegów zimą. Wtedy ciężko wchodzą "niskie" biegi, zanim rozgrzeje się olej w skrzyni.
Aby wyprowadzić to auto z równowagi trzeba się naprawdę bardzo mocno postarać.
Byłoby 5, ale tylne słupki są pod pechowym dla mnie kątem i niestety dwa razy "nie widziałem" słupów przy cofaniu. W innych kombiakach nie mam tego problemu.
Jak na auto z tamtych lat, uważam, że wszystko jest na miejscu tak jak być powinno.
Niestety jest bardzo duża kabina i pomimo częstej zmiany filtra przeciwpyłkowego (aby nie był zapchany) i tak wydajność nawiewu nie jest dobra. Za to wydajność samego ogrzewania jak i klimy uważam za skuteczne.
Wyjazdy w 5 osób, na trasy rzędu 3-5 tys km, są przez wszystkich znoszone dobrze, a nawet bardzo dobrze. W tym zdarzyły nam się 2 noclegi w samochodzie, wtedy zmęczenie pomogło usnąć ;) .
Wcześniej miałem ten sam rocznik tylko w Dieslu i wersję GHIA. Porównując obecny benzynowiec CLX jest głośny w środku.
Na długich i krótkich trasach auto zapakowane na maksa minimalne i zarazem stałe zużycie gazu to 8 litrów na 100 km. Benzyny 7 litrów. W cyklu 50%/50% miasto/trasa wychodzi ok 9-10 litrów. Zimą na gazie na dużych mrozach i b. krótkich odcinkach wyszedł mi 18 litrów.
Jak dla mnie to za te pieniądze doskonałe auto.
Awaria pompy paliwa - zawsze mam ponad pół zbiornika, niestety pompa padła. Nie odczułem tego mocno ponieważ zanim ściągnąłem nową pompę (zamiennik za 100 zł) odpalałem na LPG. Druga poważna awaria to przetarł mi się niedawno przewód od wspomagania no i wyciek oleju wprost na kolektor wydechowy. Musiałem go spuścić (olej) i trochę opłukać kolektor. Na szczęście przewód padł na stalowym odcinku i dało się go zespawać - zaoszczędziłem ponad 400 zł. Pomimo tych awarii daję ocenę 4 jak na ten wiek i przebieg nie czułem się zaskoczony ponieważ i pompa i przewód dały znać po sobie wcześniej, że będzie coś nie tak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 115KM 85kW [l/100km]

8,8