Ocena kierowcy - Ford Mondeo I Sedan

Skati, 14 lat temu
Silnik 2.0 i 16V 136KM 100kW
Rok produkcji 1993
Ford Mondeo I Sedan 2.0 i 16V 136KM 100kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Silnik : elastyczność i niskie spalanie
Układ elektryczny
jeżdżę moim mondeo ponad pół roku i jestem bardzo zadowolony:). wcześniej miałem opla vectrę i forda scorpio. i muszę przyznać że mondeo jest jak dotąd moim najlepszym samochodem. w skrócie to taka mała limuzynka z lekką nutką sportowego akcentu. ekonomiczna, bogato wyposarzona (elektryczne szyby lusterka, kontrola trakcji, abs, dwie poduchy centralny zamek) i niezawodna limuzynka która zawsze dowiezie do celu.
Silniczek spisuje się świetnie. nie jest to jakiś szczególny demon prędkości ale do codziennej jazdy i swobodnego wyprzedzania wystarcza w zupełności. na początku wydawało mi się że trochę za mulasty jest jak na te 136KM. ale w sumie ma ciężką budę do ciągnięcia. wcześniej jeździłem scorpio 2.5 tdi i muszę przyznać że tamta krówka miała lepsze kopyto niż mondeo z benzynowym silnikiem. elastyczność stoi na najwyższym poziomie. można na 5 biegu jechać zarówno 50 km/h jak i 200. nic nie będzie szarpało. można wrzucić śmiało 5 i wyprzedzać z 60 km/h. nawet pod górkę. przyznam że nigdy nie redukuję przy wyprzedzaniu:). kultura pracy też na bardzo dobrym poziomie. cichutki na wolnych obrotach.
sprzęgło ciasno chodzi. tak samo lewarek biegów. ja się już do tego przyzwyczaiłem i dobrze mi z tym bo kawał ze mnie chłopa:). aczkolwiek jednostki przywykłe do corsy i matizów będą narzekały:P. skrzynia nie nadaje się też do \"sportowej\" jazdy. sprzęgło trzeba puszczać troszeczkę wolniej.
muszę przyznać że zawieszenie świetnie się spisuje. nie jest ani za miękkie ani za twarde. dobrze trzyma na zakrętach i dobrze zbiera nierówności. powiedziałbym że jest delikatnie sportowe ale zarazem bardzo komfortowe:). jeździłem oplem vectrą, fordem scorpio, omegą a (nie moją) i passatem kolegi i muszę przyznać że mondeo jeździ mi się najlepiej.
nie narzekam.
wszystko pod ręką. bardzo ładnie rozplanowany kokpit delikatnie zwrócony w stronę kierowcy. niczym w BMW:).
tutaj średnio. ogrzewanie działa dobrze. bardzo szybko się nagrzewa i zapewnia ciepełko w zimie i nie tylko:). ale szyby często mi parują i ciężko jest je zgonić.
tutaj plusik. z przodu dużo miejsca, gorzej z tyłu ale też w sumie nie jest źle. aczkolwiek jeździłem większym samochodem. forda scorpio nic nie przebije pod tym względem:).
tutaj mieszane odczucia. na wolnych obrotach niemal niesłyszalny. ale od 120 km/h już zaczyna się robić głośno.
jak na taką budę, 2 litrowy 136 konny silnik benzynowy to jest poprostu super:). średnio wychodzi mi 7,5 8 litrów. zależy od jazdy. nigdy nie spalił więcej niż 9 litrów. minimalnie 7,1. w trasie przy prędkości 90 km/h zejdzie do 6,5 litra. leję ruskie paliwo za 3.5 zł i świetnie na nim chodzi. nie ma róźnicy w osiągach i spalaniu. wychodzi mi 26, 28 zł na 100 km. czyli jak większym dislem albo na gazie. a mam niezawodną i bezproblemową czystą benzynkę:)
lepszego samochodu za taką cenę się nie znajdzie. za głupią vectrę b trzeba przepłacić a moim zdaniem nie warto bo mondeo nawet te przed liftem jest dużo lepsze.
czasem jakaś drobnostka się popsuje. im bogatsze wyposażenie tym więcej drobnych awarii. u mnie popsuł się przełącznik podnoszenia szyb. zrobiłem też termostat, końcówkę tłumnika, sprężynę tylnega amortyzatora. ale jak kupiłem to to już było uszkodzone.
jak narazie odpukać nic się nie dzieje. martwi mnie trochę wyciek z silnika przez który muszę dolewać ok 3 litry na 15000 km. ale może się powiększy się.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 136KM 100kW [l/100km]

7,1