Ocena kierowcy - Ford Mondeo I Sedan

davvid, 13 lat temu
Silnik 2.0 i 16V 136KM 100kW
Rok produkcji 1993
Ford Mondeo I Sedan 2.0 i 16V 136KM 100kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Silnik : Mając porównanie z innymi autami o tej mocy i pojemności spalanie i osiągi mondeo były nieznacznie lepsze niż np Vectra B. Sam silnik pracował kulturalnie i nie sprawiał problemów.
Pojazd pomimo tego, że był po przejściach ( silne uderzenie w prawy narożnik z przodu oraz po obróceniu auta delikatnie uszkodzony tył, o czym oczywiście wiedziałem kupując go) nie sprawiał najmniejszych problemów. Wersja GHIA sprowadzona ze Szwajcarii z ocynkowaną blachą i dobrze wykonaną naprawą powypadkową wyróżniała się wśród innych Mondeo. Skóra, klimatyzacja, podgrzewana szyba przednia, pełna elektryka wraz z regulacją foteli itp były jego niewątpliwym atutem.
Silnik mocny, dynamiczny i oszczędny. Do końca zalewany syntetykiem nie wymagał dolewek oleju. Dodam, że cały czas jeździł na LPG, a benzyna tylko w sytuacjach awaryjnych.
Bez zarzutów. Biegi wchodzą z delikatnym, przyjemnym oporem. Nie ma mowy o jakimś haczeniu itp.
Pomimo obniżonego i utwardzonego zawieszenia od wersji RS komfort pozostawał na zadowalającym poziomie. Przy szybkiej i krętej jeździe auto cały czas pod kontrolą. Prowadzi się pewnie i stabilnie.
Widać obrys auta z każdej strony. Parkowanie pomimo gabarytów nie sprawiało problemu.
Typowy europejski średniak. Wszystko na swoim miejscu czyli tam gdzie odruchowo tego szukamy.
Wydajne ogrzewanie zimą, oraz chłodzenie latem. Szyberdach usprawnia wentylacje skutecznie
Jak na auto z początku 90\" lat jest wystarczająco. 4 osoby powyżej 180 cm bez problemu zmieszczą się i wygodnie przejadą nawet najdłuższe trasy. Bagażnik także spory i ustawny. Dodatkowym atutem są fotele z podparciem odcinka lędźwiowego.
Bez zastrzeżeń
Zacznę od tego, że nogę mam ciężką. Mimo to auto spaliło mi maksymalnie 13 L gazu w mieście (sekwencja). W trasie 10-11 ale prędkości znacznie przekraczające 100 km/h. Przez 2 lata w moim posiadaniu dokonałem tylko wymiany sworzni wahaczy oraz łączników stabilizatora. Są to ogólnie dostępne i bardzo tanie elementy. Więcej napraw auto nie wymagało. Jazda tylko na LPG
Wspomniane wcześniej wyposażenie nie było dostępne u większości konkurentów z tamtych lat. Np Passat czy vectra nie oferowały tylu dodatków podnoszących komfort. Auto kupiłem od znajomego w 2005 za 7300 i pod 2 latach intensywnej eksploatacji sprzedałem za 6400 nie dokładając praktycznie nic, gdyż stan pojazdu tego nie wymagał. Z czystym sumieniem stwierdzam, że były to dobrze zainwestowane pieniądze i Mondeo zawsze będę miło wspominał.
Brak usterek
j.w.