Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Hatchback

Układ hamulcowy
Przeniesienie napędu
Układ elektryczny
Inne : Wyciszenie
Samochód nigdy mnie nie zawiódł. Moim zdaniem nie ma nic lepszego na rynku za te pieniądze. Samochód jest przestronny, wygodny chociaż nie jest to szczyt marzeń ale tego nie należy oczekiwać po tej klasie samochodu, bagażnik pojemny, samochód nie jest przesadnie duży więc nadaje się jako pierwszy samochód jak w moim przypadku. Widoczność jest dobra, chociaż siedzi się dosyć wysoko. Wrażenia z jazdy są pozytywne. Zawieszenie i układ kierowniczy pozwala na agresywniejszą jazdę. Wygląd pomimo swojego wieku jest naprawdę przyzwoity i może się podobać. Wiadomo, nie ma samochodu idealnego i w przypadku tego też znajdziemy wady.
Silnik bez instalacji gazowej LPG, swoje palił chociaż dało się zejść do racjonalnych wartości. Jeśli chodzi o moc i trwałość to bez zarzutów. Osobiście miałem powypadkowy model który sam przywiozłem i zrobiłem przez co przebieg był prawdziwy i wynosił 190tys km, momencie kupna. Trzymał moc i dało się sprawnie wyprzedzać. Co do trwałości to przez 40 tyś km nie robiłem przy silniku nic poważnego, jedynie eksploatacyjne rzeczy (pasek, pompa, olej co 10 tyś km).
Skrzynia dosyć precyzyjna, biegi oprócz 3 wchodziły bez problemy, a co do tego biegu to prawie zawsze musiało coś jakby wskoczyć na miejsce, brzmiało to dosyć dziwnie ale jak już weszło to było w porządku bez wzgledu na prędkość obrotową. Brakowało niestety 6 biegu na autostradzie przez co silnik pracował na dosyć wysokich prędkościach obrotowych. Skrzynia jest po prostu poprawna.
Bardzo przyjemnie i pewnie się prowadzi.
Blacha niestety świetna nie jest i lubi pordzewieć tu i tam ale nie ma tragedii. Jeśli się chociaż w małym stopniu zadba o forda to będzie wszystko w porządku, szczególnie że jest to już stary samochód i ma prawo do korozji.
Widoczność jest dobra, siedzi się dosyć wysoko nawet jeśli opuści się fotel najniżej jak się da. Lusterka są odpowiedniej wielkości.
Dużo miejsca, komfortowe podróżowanie dla każdego.
Pomimo braku poważnych usterek to wyskakują denerwujące drobiazgi.
Moim zdaniem nie ma lepszego samochodu za takie pieniądze.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16V 145KM 107kW [l/100km]

7,7